"Ne Yapmalı"cılar Kitabı - Okuyan, Kemal

"Ne Yapmalı"cılar Kitabı

Kemal Okuyan

Yayınevi: Yazılama

Yayın tarihi: 05/2008

ISBN: 9786055892029

Türkçe | 288 Sayfa | 13,5 x 21 cm.

Tür: Siyaset Felsefesi

Neredeyse 15 yıl oldu bu kitap basılalı. Leninizmin marksizme kattıkları içerisinde kimileri için en tartışmalı, kimileri için en önemli değer "öncülük teorisi". Okuyan, kitabın 5. baskısı için bazı notlar da düşmüş, "bunlar benim bir okur olarak kitabın yazarıyla kurduğum ilişki olarak görülebilir" diyor.

Kitap, yazıldığı sırada gündemde olan bazı tartışmalara yer verse de, güncelliğini yitirmeyecek önemli kuramsal sorunları ele alıyor. Marx'tan bu yana işçi sınıfının siyasal örgütlenmesine ilişkin geliştirilen tezlerle ve bütün bu süreçte Lenin'in oynadığı rolle ilgilenen Okuyan'ın "İşçi Sınıfını Yalnız mı Bırakmalı?" ile başlayan 17 bölümlük kitabı "Ne Yapmalı'nın Alternatifi Var mı?" ile bitiyor.

On yıllardır marksist kuramcılar arasındaki tartışmalarda kilit roller üstlenmiş olan iradecilik, determinizm, özne-nesne ilişkisi, devrimci durum, merkeziyetçilik gibi kavram ve sorunların özgün ama aynı zamanda ortodoks bir yaklaşımla incelendiği "Ne Yapmalı"cılar Kitabı'nda yeni kimi tartışma başlıklarının da ortaya çıktığını söylemek mümkün.

Yazarın özellikle işçi sınıfı partilerinin örgütsel yapısına ilişkin söyledikleri, zamanında eleştiri konusu yapılmıştı. "Şimdi olsa elbette başka türlü yazardım" diyen Okuyan, temel tezlerinin hepsinin arkasında durduğunu ve çalışmayı bir "katkı" olarak gördüğünü belirtirken 2008'de düştüğü notlarla kimi konulara daha fazla açıklık getirdiğini de söylüyor. -Tanıtım Yazısı-

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı