100 Soruda Küresel Kriz ve Türkiye - Sönmez, Mustafa

100 Soruda Küresel Kriz ve Türkiye

Mustafa Sönmez

Yayınevi: Alan

Yayın tarihi: 04/2009

ISBN: 9786055669003

Türkçe | 232 Sayfa | 13,5 x 19,5 cm

Tür: Ekonomi

Türkiye ekonomisi üstüne 30 yıldır çeşitli araştırmalar üreten ve 20'yi aşkın kitabı bulunan Mustafa Sönmez'in bu yeni çalışması, kapitalizmin tarihinin en derin krizi olarak nitelendirilen, bu muazzam fırtınayı ve Türkiye'ye yansımalarını, krizin henüz birinci yılında analiz konusu yapmayı hedefliyor. Bu anlamda proaktif bir iddiası olan bu kitap, daha çok krizin dinamiklerini, krize hangi ülkenin, hangi blokun, ne tür şartlarla girdiğini sergiliyor. Türkiye'nin bu küresel krize hangi şartlarda girdiğini ve krizden etkilenme şiddetinin boyutlarına dikkat çeken çalışma, özellikle emek kesimlerinin krizin tahribatından kayıplarını en aza indirmek için neler yapılması gerektiğine dikkat çekiyor. Kitap, küresel krizin ortaya çıkışı ve merkez ülkelerden çevre ülkelere yayılma biçiminin öyküsüyle başlıyor ve kriz ortamında emperyal güç dengelerinin panoraması ve olası değşim eğilimleri ile ilgili analizle devam ediyor. Türkiye bu küresel krize nası, ne tür kırılganlıklarla yakalandı sorusunun sorulduğu kitapta özellikle cari açık ve dış borç yükümlülüklerine dikkat çekiliyor. Krizle birlikte en önemli sosyal sorun haline gelen işsizlik ve özgün yanlarının ele alındığı kitapta, bi o kadar önemli olan gelir dağılımındaki eşitsizlikle ilgili soruların cevapları da var.

Kitapta, neo-liberalizmin bulaştığı yerel yönetimler de ele alınırken, Türkiye hakim sınıflarının güç dengelerine ve işçi sınıfının niteliksel boyutuna ilişkin değerlendirmelere de dikkat çekiyor.

Mustafa Sönmez'in çalışması, krizin gelişme eğilimlerine dikkat çekerken, bir sosyal dayanışma programının genel çerçevesinin neleri içermesi gerektiğine de yer veriyor. -Arka Kapak-

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2021 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı