ABD TERÖR VE İSLAM: 11 EYLÜL ÜZERİNE - Huntington, Samuel P.

ABD TERÖR VE İSLAM: 11 EYLÜL ÜZERİNE

Bu kitapta biraraya gelen makaleler, 11 Eylül'de meydana gelen saldırılar konusunda yapılan ilginç yorumlardan yapılan bir seçmeyi içeriyor. Ancak, 11 Eylül sonrası yapılan yorumların ana izleklerini takip eden bir seçme bu. Yani, bu hadise sonrası ortaya çıkan belli başlı konulara odaklanıyor. Bu açıdan 11 Eylül ve sonrasını anlamak için canalıcı nitelikte olan unsurlara dikkat çeken makalelerin derlemede yer almasına özen gösterildi.

Makaleler, dört ana başlıkta biraraya getirilirken, belirli bir amaç da güdüldü. İlk bölüm, özellikle saldırıya ve saldırı sonrası ABD yönetimine ve toplumuna dair yazılardan oluşuyor. Bu yazılarda, ABD'nin savaş tutumundan dış politikada izlediği tavırlara, ABD toplumunda din ve Tanrı'nın edindiği yerden terörü algılama biçimine kadar bir dizi konu üzerine dikkat çekici yorumlar ortaya konuluyor.

İkinci bölüm, ABD dış politikasının en şiddetli eleştirmenlerinden Noam Chomsky'nin 11 Eylül sonrası yaptığı yorumlara ve bu yorumlara yöneltilen eleştiriler ile bu eleştirilere Chomsky'nin cevaplarına yer veriyor. Chomsky'nin 11 Eylül'ü örneğin ABD'nin Sudan'ın Hartum kentinde bir kimya fabrikasına yaptığı saldırıyla kıyaslaması ve terör kavramına yaklaşım biçimi ilginç. Christopher Hitchens'ın yaklaşımı ise ABD'de özellikle "ABD iyi ve adildir" şeklindeki söylemi sergilemesi açısından hayli öğretici.

Üçüncü bölümde, Samuel Huntington'ın "Medeniyetler Çatışması" tezi ekseninde 11 Eylül sonrası yapılan yorumlara yer verildi. Son bölüm ise, İslam ve terör konusunda 11 Eylül sonrası ilginç üç "özeleştiri"ye ve bir de yoruma yer veriyor.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı