%10
Acımasız Aydınlık : Fotoğraf ve Politik Şiddet - Linfield, Susie

Acımasız Aydınlık : Fotoğraf ve Politik Şiddet

Susie Linfield

Yayınevi: Espas Sanat Kuram Yayınları

Yayın tarihi: 10/2013

ISBN: 9786054363124

Çevirmen : M. Emir Uslu

Karton Kapak | Türkçe | 330 Sayfa | 16 x 23 cm.

Tür: Fotoğraf

  • 315,00 TL

Acımasız Aydınlık'ta Susie Linfield konularını sömüren politik şiddet fotoğrafları ve izleyicilerinin röntgenci eğilimleriyle tatmin olduğu düşüncesine meydan okuyor. Bunun yerine tutkulu bir şekilde görüntülere bakarak –ve içinde insanları görmeyi öğrenerek– bizi şiddetin modern tarihine bağlıyor ve insanın acımasızlık kapasitesini araştırarak gerekli olan etik ve politik harekete bağlıyor. Walter Benjamin'den ve Bertolt Brecht'ten Susan Sontag'a ve postmodernistlere kadar gelen eleştirmenlerle boğuşarak –ve Holocaust, Çin Kültür Devrimi, ve yakın dönemdeki terörist eylemler gibi olayların fotoğraflarını analiz ederek –Linfield fotojurnalizm ve yükselen insan hakları idealleri arasındaki karmaşık bağlantıyı keşfe çıkıyor. Kitabın sonuç bölümünde Robert Capa, James Natchway ve Gilles Peress'in vazgeçilmez işlerini inceliyor ve fotoğrafın modern savaşın artan nihilistik yörüngesini nasıl cevaplaması gerektiği sorusunu soruyor.

“Acımasız Aydınlık'ta fotojurnalizmin ahlaki konularla ilgili süregelen güçlü utanmaz özrü güzel bir şekilde dahil edilmiş. . . Linfield, fotoğrafçıları azizlere dönüştürmeden ya da işlerini kutsal ikonlara çevirmeden onurlarını vererek fotojurnalizme bir savunma teklif ediyor.”
JED PERL, New Republic

“Linfield'in entelektüel keskinliği ve şiddetli yoğunluğu belki uzağa bakmak ya da sadece bakmanın bir seçenek olmadığı konusunda bizi ikna edebilir. Şiddet dünyasında mantıklı olmak zorundayız. Linfield, James Agee'nin “varolanın acımasız aydınlığı” diye tanımladığı şeye “bakmamız, içine bakmamız” gerektiğini iddia ediyor. Maliyeti ne olusa olsun”
SEAN O'HAGAN, Guardian

“Acımasız Aydınlık ahlaki tanıklık ve empatik sıçramalar için bir tez: kameranın her iki tarafındakiler için hayatların –kederli yaşamların– özetinin kitabı. Linfield için eleştiri yüksek bir çağrı. Onun bakışında ve tartışmasında vicdanını dinleyen bir çekicilik var. Bir  eleştiri çalışması olarak Acımasız Aydınlık derin bir ayrım. Eminim kendi alanında tarihinin bir parçası olacak.”
ALEX DANCHEV, Times Edebiyat Eki

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2024 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015