Agroekoloji Bilim ve Politika - Rosset, Peter M.

Agroekoloji Bilim ve Politika

Peter M. Rosset

Yayınevi: Nota Bene

Yayın tarihi: 04/2022

ISBN: 9786052603635

Yazar : Miguel A. Altieri

Çevirmen : Fatih Özden

Türkçe | 164 Sayfa | 13,5 x 19,5 cm

Tür: Ekoloji

Türkiye ve dünya, güçlü bir gıda krizi içerisinden geçiyor. Bu durumu yaratan devasa bir sistem var. 1940’larda “yeşil devrim” olarak adlandırılan süreçle yeni bir boyut kazanan kapitalist tarım, gıda üretiminin, gıdayı üreten öznelerin, gıda üretim mekânlarının organizasyonunun asli belirleyenidir. Endüstriyel tarım, şirket tarım rejimi gibi ifadelerle de anılan bu yapıyı anlamak, gıdanın üretim ilişkilerini ve toplumsal yaşamdaki konumunu kavramak için elzem. Eleştirel Tarım-Gıda Dizisi, bu ihtiyaçtan doğdu.
Dizinin ilk kitabı olan Agroekoloji: Bilim ve Politika, mevcut tarım-gıda sisteminin kapsamlı bir eleştirisi ve bu sisteme radikal bir alternatif olması itibariyle, önümüze koyduğumuz amaçları ifade eden özel bir kitaptır. Ekolojik ilkelerle, doğayla dost uygulamları, kadim ve teknoloji bilgisinin harmanlandığı bilimi, şirket tarımı karşısında anti-kapitalist bir seçeceği ifade eden agroekoloji kavramı, bu kitapta temelleri ve güncelliği açısından pek çok boyutuyla ifade edilmektedir. Bu kitabın Türkiye’de derin bir krize sürüklenmiş tarımsal yapıyı dönüştürmeyi arzulayan çiftçilere, araştırmacılara ve aktivistlere kaynaklık edeceğini düşünüyoruz.
Umut Kocagöz

Eleştirel Tarım-Gıda Dizisi içinde mevcut tarım-gıda rejimini eleştirel bir bakış açısıyla ele alan, alternatiflerine kapı aralayan ve bu yönüyle Türkçe yazında giderek bir ihtiyaç haline gelen kitapları bir araya getirmeyi arzuluyoruz. Birçok ilişkiyi, özneyi, kategoriyi, kavramı, bakış açısını kapsayan tarım-gıda meselesini tamamıyla kavrayabilmek belki mümkün değil. Ancak zemini hızla kayganlaşan, durduğu yeri hızla geçersiz kılan bir ideolojik-politik dönemde, ayaklarımızı yere sağlam basmamız için kök düşüncemizin güçlü, aklımızın berrak, yolumuzun net olması gerekir. Eleştirel Tarım-Gıda Dizisi, angaje araştırmacılık pratiği olarak, bu ihtiyaçlara yanıt vermeyi önceliği olarak görüyor. Reel hareketin ihtiyaçlarına göre işe yarar, derinlikli, eleştirel bakış açısı ve bilgiyi üretmeyi önüne koyuyor.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı