%10
Ahiler : Belleklerde Yaşayan  - Mutlu, Turgay

Ahiler : Belleklerde Yaşayan

Turgay Mutlu

Yayınevi: Gece Kitaplığı

Yayın tarihi: 05/2021

ISBN: 9786257793056

Türkçe | 304 Sayfa | 14 x 21 cm

Tür: Tarih Çalışmaları

  • 29,70 TL
  • 33,00 TL

 Belleklerde İz Bırakan Ahiler

Ulusal kültür, birbiriyle farklı; ama ilintili yerel kültür dokularından oluşur. Her obanın, oymağın, mahallenin, köyün, kasabanın ve bölgenin farklı kültürel değerleri vardır. Bu değerler, ulusal kültür ebrusunun zenginlik kaynakları olduğu gibi dinamizmini de yaratırlar.

Yerel kültürleri yok sayarak ulusal bilinç oluşturmak olanaksızdır. Yerel değerlerden beslenmeyen ulusalcıkğm, çoğu zaman afaki ve hamasi olarak kaldığı bir gerçektir. Bu bakımdan yerel kültürlerin ve değerlerin öncelikle yöre insanları tarafından bilinmesi ve kuşaktan kuşağa aktarılması gereklidir.

Osmanlı, yüzyıllar boyu imparatorluk refleksleriyle, yerel kültürlerin belleğini oluşturma konusunda çabşmalar yapmamıştır. Cumhuriyet döneminde de bu konuda kişisel çabalar bir yana “İl Yıllıkları” dışında plank bir çalışma göremiyoruz. Yatağan da bu bakış açısından nasibini yeterince almıştır. Bu bakımdan son yıllarda yazılan eserler yalnızca Yatağan'ın geleceğine değil; ilçenin Türk kültürü içindeki yerine ışık tutması bakımından da önemlidir

Turgay Mutlu'nun “Yatağan'da İz Bırakanlar”dan sonra “Belleklerde Yaşayan Ahiler” adlı bu çalışması da Yatağan'ın yerel belleğinin oluşturulması ve Yatağan'ın yerel değerlerinin ulusal kültür içindeki yerinin belirlenmesinde büyük bir eksildiği gidermektedir.

“Belleklerde Yaşayan Ahiler” bu coğrafyada doğup büyüyen herkesin “ Ben kimim?” sorusuna yanıt vermeden önce okuması gereken bir kitap. İnanıyorum İd okurların, kitabı okuduktan sonra verecekleri yanıt, daha doğru ve kapsayıcı olacaktır.
Hamdı TOPÇUOĞLU Yazar

 

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2021 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı