Ahlak Felsefesine Giriş - Çilingir, Lokman

Ahlak Felsefesine Giriş

Lokman Çilingir

Yayınevi: Elis

Yayın tarihi: 03/2003

ISBN: 9789758774012

Türkçe | 134 Sayfa |

Tür: Etik

Felsefi bir ahlaktan beklenen, ahlaki olanın özünü teşkil eden "iyi"nin ne anlama geldiğini, ahlaki bilinç ve yargının nasıl oluştuğıunu, ödev ve sorumluluk kavramlarını , özgür eylemin niteliğini ve bilhassa niçin insanın ahlaki davranmk zorunda olduğunu açıklamaktadır. Etiğin önemli bir görevi de, gerek temel ahlaki eylem ve olguları göreceli, şartlı yapılarının ötesinde enine boyuna inceleyerek, gerekse farklı ahlak sistemlerini ayrı ayrı ve karşılaştırmalı olarak analiz ederek genel kural ve ilkelere varmaktadır. Kısaca, ahlaki pratiğin teorisini, bilimini tesis etmektedir.

Bir eylem için "o her şart altında iyidir" veya "kötüdür" derken neyi kastediyoruz? "Şöyle davranmalısın", davranmak zorundasın" veya "davranmamalısın" buyrukları tam olarak ne anlama geliyorlar? Bu tür ifadeler temellendirilebilir mi? Şüphesiz etik açıdan mutlaka cevaplandırılması gereken bir soru da, bizzat "temellendirme"nin ne olduğudur.

Ahlaki temellendirme (ahlaki-dini) öğüt, töre, ahlak ve etik üzerine derin bir düşünce ve buradan da ahlaki kavram ve yargıları gerçekleştirmeye, meşrulaştırmaya yönelik eleştirel-düşünsel bir yöntemdir. Ahlaki temellendirme altında genelde daima son temellendirme anlaşılmaktadır. Söz konusu olan ahlaki normlara genel geçerlik kazandıran, mutlak, (göreceli, şartlara bağımlı olmayan) dayanak noktalarının bulunup bulunamayacağıdır.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı