%0
Akademik Etik Uygulamaları - Kolektif

Akademik Etik Uygulamaları

Kolektif

Yayınevi: Akademisyen Kitabevi

Yayın tarihi: 10/2022

ISBN: 9786258299090

Karton Kapak | Türkçe | 142 Sayfa | 13,5 x 21 cm

Tür: Eğitim (Genel)

  • 150,00 TL

 Akademide Etik Derneği 2019 yılında 16 akademisyen ve lisans üstü öğrenci tarafından kurulmuştur. Derneğin misyonu akademik etik konusunda akademisyenlerde ve öğrencilerde bilinç ve duyarlılık oluşturmaktır. Dernek misyonunu gerçekleştirmek için akademik etik konusunda duyarlı akademisyenlerin bir araya gelerek ortak hareket ettikleri bir bilimsel platform olmayı hedeflemekte ve bunun yanında çok çeşitli akademik faaliyetler planlamakta ve yürütmektedir. Akademisyenlerden büyük ilgi gören Dernek hızla gelişmekte ve hedefine ulaşmak için yükseköğretim sistemine pozitif katma değer üretmek için yoğun çaba sarf etmektedir.

Akademide Etik Derneği Türkiye’de etik konusunda önemli çalışmalar yürütmektedir. Dernek kongre düzenlemekte, dergi çıkartmakta, kitap yayınlamakta, meslek dallarında etik ilkeler belirlemekte, tez danışmanlığı etik yönergesi hazırlamakta, etik konusunda yapılan araştırmalara mali destek vermekte ve etik konusunda ödüller vermektedir. Bunlar Derneğin yaptığı sadece bazı faaliyetlerdir. Bunların yanında etik konusunda sorun yaşayan kişiler ve belirsiz alanlarla ilgili görüş almak isteyenler Derneğin görüşüne başvurmakta ve Dernek ise bunlarla ilgili raporlar düzenleyerek örnek teşkil etmesi için yayınlamaktadır. Bu kitap bu görüşleri içermektedir. Akademik Etik konusuna odaklanan Dernek bu konuyu sahiplenerek bu konuda referans alınan bir kurum haline gelmiştir.

Toplumların gittikçe artan çok sayıda sorunları bulunmaktadır ve bunları üç başlık altında toplayabileceğimiz krizler doğurmaktadır: Çevresel kriz, insanlık krizi ve ekonomik kriz. Bu sorunların çözümü elbette ki mümkündür ve akademisyenler ve bilim insanları bunun için yoğun şekilde çaba göstererek bir takım bilimsel faaliyetler yürütmektedirler. Bu faaliyetleri akademik etik olarak adlandıracağımız belirli normları ve ilkeleri dikkate alarak yürütmeleri gerekmektedir. Bu, ilave sorunların çıkmasını önleyebileceği gibi toplum tarafından bilim insanlarına ve akademisyenlere ayırılan kaynakların daha etkin bir şekilde kullanılmasını sağlayabilir.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2024 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015