Aksaray Demirci Tarihi Yapıları - Aygör, Erkan

Aksaray Demirci Tarihi Yapıları

Erkan Aygör

Yayınevi: Literatürk Academia

Yayın tarihi: 10/2020

ISBN: 9786254431937

Türkçe | 144 Sayfa | 16 x 24 cm

Tür: Mimari

 Kapadokya’nın güzel bir kırsal yöresi Demirci, somut kültürel mirası ile nadide örnekleri barındırmaktadır. Demirci’deki tescilli ve tescilsiz taşınmaz kültür varlıklarının iki, üç yapı dışında neredeyse tamamı araştırılmamıştır. Mimarlık eseri yapılar bütüncül bir yaklaşımla ele alınmıştır. Kitabın bütününde değişik fonksiyonlu yapılarla karşılaşılması zengin çeşitliliği ortaya koymaktadır. Mimarinin tüm Kapadokya bölgesi ile benzerlikler taşıması coğrafya ve kültürün etkisini ön plana çıkarmaktadır.
Demirci’de zengin bir coğrafya ve yaşama kültürü kırsal mimarinin oluşumunda başlıca etkenlerdendir. Bir tarafta volkanik kayaçların oluşturduğu görüntü ve kaya oyma mekanlar, hemen karşısında Karasu çevresindeki yeşillikler içerisindeki dokusu coğrafi güzelliklerini sergilemektedir. Türk-İslam medeniyetinin maddi ve manevi kültürel öğelerinin, camilerinden, evlere kadar, yaşatıldığı görülmektedir. Demirci’de gelenekler, inançlar, din yaşama kültürünü şekillendiren önemli unsurlar olarak karşımıza çıkmıştır.
      Kitap Kapadokya kırsal mimarlık tarihi içinde önemli bir boşluğu doldurmakta olup, başvuru kaynağı niteliği taşımaktadır.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2021 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı