%26
Allahsız Müslümanlık : Gerileme Sürecinde Müslüman Olma Sorunu - Mete, Ömer Lütfi

Allahsız Müslümanlık : Gerileme Sürecinde Müslüman Olma Sorunu

Ömer Lütfi Mete

Yayınevi: Timaş

Yayın tarihi: 06/2018

ISBN: 9786050827699

Türkçe | 250 Sayfa | 13,5 x 21 cm

Tür: Din / İslamiyet

  • 20,35 TL
  • 27,50 TL

“Sorgulayıp anlamaya çalıştığım, Müslüman insanı –bütün gayretlerine rağmen– geliştirmeye yetmeyen dindarlık türünün iç kıvrımlarıdır. Diliyle sürekli Allah’ı anmasına ve su¨rekli dini etkinliklerde bulunmasına rağmen, kendisi gibi olmayanlar u¨zerinde derin bir saygı ve hatta imreniş uyandıramayan Mu¨slu¨manlık biçiminin, Allah’ın muradıyla örtu¨şeceğini du¨şu¨nemiyorum.
Tabii ki ‘Allah’sız Mu¨slu¨manlık’ ifadesi, kâfirlik ve inkârcılık suçlaması kastıyla seçilmiş değildir. Bu isim ‘Mu¨slu¨man kişinin Allah ile iletişimini geliştiremeyen dindarlık’ tanımlamasının kısaltılmışı sayılabilir.
Peki, böylesi dindarlık nasıl bir şeydir?”
Yıllardır dillerden düşmeyen şiirleri, senaryoları, romanları ve politik denemeleriyle tanıdığımız Ömer Lütfi Mete’den çağımızın Müslümanlığına dair “içeriden” bir eleştiri… İslam’ı nasıl yaşıyoruz ve nasıl yaşamalıyız? Onu aslında modern hayatın kimi ihtiyaçlarına göre yeniden dizayn mı ediyoruz? İslam en son ve en mu¨kemmel din olduğuna göre, mensupları neden yu¨zlerce yıldır geriliğin ve ezikliğin girdabından kurtulamıyor?
Allah’sız Müslümanlık, İslam’ı yaşama sorununa dair güncelliğini hiçbir zaman yitirmeyen bir ahlaki el kitabı…


Kitaptan Alıntılar
Mu¨slu¨man anne-babadan doğup da çağımızın kapitalist ku¨ltu¨r bombardımanı altında kişiliğini bulmaya çalışan genç insanın karşı karşıya olduğu kaçınılmaz soru açıktır: İslam du¨nyasında neredeyse “yerleşik” hal almış bunca geriliğe, ezikliğe ve yenikliğe rağmen niye hâlâ Mu¨slu¨man olarak yaşamaya devam etmeliyim?

Evet, “İslam en son ve en mu¨kemmel dindir; Mu¨slu¨manların gerilemiş olmaları ise bu dini hakkıyla anlama, hissetme ve yaşama yeteneğini yitirmelerindendir” demeye devam ediyorum.

İslam uygarlığının bir zamanlar bilim ve teknolojinin beşiği olması, şimdiki kısırlık ve cehalet çağımızda ruh sağlığımızı ve özgu¨venimizi korumamıza yetecek bir gerçeklik midir?

Hepimiz “bu¨yu¨klerimiz öyle diyorlarsa öyledir” diyerek dinimizin mutlak u¨stu¨nlu¨ğu¨ne sarılıyoruz, ama ne kadarımız o u¨stu¨nlu¨k bilgisine namuslu, helal bir çabayla ulaşmış ve öylece yaşamayı başarabilmiştir?

 

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı