Alternatif Akım Devre Analizi - Karakoç, Tahir

Alternatif Akım Devre Analizi

Tahir Karakoç

Yayınevi: Eğitim Yayınevi -Ders Kitapları

Yayın tarihi: 10/2018

ISBN: 9789752475373

Türkçe | 21 x 29 cm

Tür: Elektrik-Elektronik

Alternatif akım (AA) devreleri, mühendislik ve teknoloji fakülteleri ile meslek yüksekokullarının elektrik, elektronik, haberleşme, otomasyon, mekatronik, enerji ve benzeri bölümlerinde okutulan temel bir derstir. Günümüzde bu konuda yabancı ve ulusal bir çok eser bulunmakla beraber, öğrenciler ve öğretim elemanları yıllarca anlaşılması kolay, tüm konuların bulunduğu bir Türkçe kaynak sıkıntısı çekmiştir. Alternatif akım devrelerinin anlaşılması, temel doğru akım devre bilgilerinin yanında iyi bir matematik bilgisi gerektirir. Alternatif akım analizi, doğru akım analiz tekniklerinin fazörler vasıtasıyla alternatif akım devrelerine uygulanmasından ibarettir. Dolayısıyla alternatif akım devrelerinin iyi anlaşılması için fazör kavramı iyi bilinmelidir.
Bu kitap, “Alternatif Akım Devreleri” ya da “Alteratif Akım Devre Analizi” dersine kaynak olması için yukarıda bahsedilen eksiklikler dikkate alınarak hazırlanmış olup, konular dersin takip edilen müfredatı doğrultusunda seçilmiştir. Konuların iyi anlaşılması için öncelikle, alternatif akım tanıtılarak gerekli olan matematiksel bilgilerin yanı sıra, AA’ın temel kavramları, yapısı ve fazör kavramı detaylı olarak açıklanmıştır. Daha sonra sırasıyla, “ AA Devreleri, Devre Çözüm Yöntemleri, Devre Teoremleri, AA Devrelerinde Güç ve Enerji, Rezonans, Kuplajlı Devreler ve Çok Fazlı Devreler” bölümler halinde, bol örneklerle desteklenerek ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Örnekler sade ve uygulamada karşılaşılabilecek nitelikte seçilmiş olup, alternatif çözümlerle sunulmuştur. Ayrıca her bölümün sonunda kavrama problemleri verilerek bilgilerin pekişmesi amaçlanmıştır.
Uzun ve zahmetli bir süreç sonunda ortaya çıkan bu eserin hazırlanması aşamasında, beni yönlendiren kıymetli editörüm Prof.Dr.Cebrail Çiflikli’ye teşekkür eder, her zaman yanımda olan ve desteklerini esirgemeyen sevgili eşim Öğr. Gör. Aynur Karakoç’a, çocuklarım Muhammed Batuhan’a ve Baturalp’e sevgilerimi sunarım. Ve kitabın öğrencilere, faydalanmak isteyen okuyuculara ve öğretim elemanlarına yararlı olmasını temenni ederim.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı