Amerikan ve Türk Sinemalarında Uyarlamalar - Erus, Zeynep Çetin

Amerikan ve Türk Sinemalarında Uyarlamalar

Zeynep Çetin Erus

Yayınevi: ES

Yayın tarihi: 12/2005

ISBN: 9789758716500

Türkçe | 216 Sayfa | 13,5 x 20 cm

Tür: Sinema İnceleme  |  Sinema

Zeynep Çetin Erus “Amerikan ve Türk Sinemalarında Uyarlamalar” adlı bu çalışmasında sinemanın en önemli ilgi alanlarından birisi olan uyarlamaların, 1990’lı yıllar boyunca dünya üzerinde etkisi en büyük sinema olan Amerikan Sinemasındaki durumu ile Türk Sinemasındaki durumunu karşılaştırarak irdeliyor.

Çalışmada önce uyarlama kavramı genel hatlarıyla ele alınıp ne olduğu, niçin ve nasıl yapıldığı, Dünya’da ve Türkiye’de doğuşu ve gelişimi inceleniyor. Bunu izleyen Amerikan ve Türk Sinemalarına Bir Bakış, aslında 1990’lı yılları kapsayan on yıllık sürecin niçin her iki ülke sineması için önemli olduğunu oldukça detaylı bir biçimde ele alıyor.

Amerikan ve Türk Sinemaları’nda uyarlamaların karşılaştırılması iki boyutta yapılıyor. Önce, 1990’lı yıllarda bu iki ülkede gösterime girebilmiş 18’er film oldukça serbest ancak ayrıntılı bir şekilde, kaynak metin ve onun filme uyarlanması bağlamında inceleniyor. Daha sonra ise, ele alınan filmler ışığında genel bir karşılaştırma yapılıyor. Her iki ülke sinemasında uyarlama filmlerin gösterime giren filmlere oranı, Oscar ve Altın Portakal ödüllü filmler içindeki yeri, uyarlamalarda kaynak metnin seçimi, uyarlama nedenleri ve metnin ne şekilde uyarlandığı tartışılarak farklılıkların ve benzerliklerin temelindeki sebepler araştırılıyor.

Erus bu çalışmasıyla sinema yazınımızda nadiren değinilmiş bir konu olan uyarlamaların incelenmesine önemli bir katkı yapıyor.
Prof. Dr. Esra Biryıldız

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı