%10
Amsterdam Hikayeleri - Nescio,

Amsterdam Hikayeleri

Nescio

Yayınevi: Soyka

Yayın tarihi: 10/2016

ISBN: 9786058524347

Çevirmen : Gül Özkan

Türkçe | 128 Sayfa | 13,5 x 21 cm

Tür: Roman Öykü

  • 13,05 TL
  • 14,50 TL

“Durum şu: Nescio yapması gerekenin sadece kağıda biraz mürekkep bulaştırmak olduğunu biliyordu. Bir esnafın oğlu, ithalat-ihracat sektöründen bir işadamı olan Nescio, aynı zamanda bir eş ve dört çocuk babasıydı. Yazmak için az zamanı vardı ve az yazdı. Yazdığı şeyleri sevdiği için ya da bir şeyleri acilen anlatmak için yazdı. Anlatmak istediği bu şeyler, genellikle düzenlilik için, içinde bizim önemsizliğimizi hissettiren, belki dünyayı sarsmayacak ama yine de bu önemsizliğin içinde mükemmel ve belki de kutsal şeylerdir. Bu yönüyle neredeyse çağdaşı olan Robert Walser’a benzer.”
The Guardian

Deliliği ve mutsuzluğu, cesareti ve gençliğin kırılganlığını; büyük planları ve belirsiz özlemleri kimse Nescio’dan daha güzel ve duygu yüklü anlatamazdı, cümbüşleri, aşkları, uzun yürüyüşleri ve konuşmaları söylemeye bile gerek yok. Belki de kimse Nescio gibi Amsterdam’ın kanallarını, bulutlu atmosferini mahlasıyla uyumlu yazamazdı. 

Çocuktuk, ama iyi c¸ocuklardık. En azından bana go¨re. Artık aklımız bas¸ımıza geldi, acınacak kadar akıllandık. Bavink haric¸, o tuhaflas¸tı. Neleri du¨zeltmeye c¸alıs¸madık ki? Onlara nasıl olacagˆını go¨sterecektik. “Biz” yani bes¸imiz, “onlar” ise digˆer bu¨tu¨n insanlar. “Onlar” hic¸bir s¸eyi anlamayan ve go¨rmeyen kalabalıklar. “Ne?” dedi Bavink, “Tanrı mı? Tanrı hakkında mı konus¸uyorsun? Onların Tanrı dedikleri s¸ey, o¨nlerindeki sıcak yemekleri.” “Dogˆru du¨ru¨st” birkac¸ adam dıs¸ında neredeyse herkesi ku¨c¸u¨mserdik. S¸imdi gizliden gizliye pek de haksız degˆilmis¸iz diye du¨s¸u¨nüyorum, bunu kimsenin duymasına gerek yok. Artık kahraman degˆilim. Kimin kime ne zaman ihtiyac¸ duyacagˆı belli olmaz. Hoyer de insanları incitmenin dogˆru olmadıgˆını du¨s¸u¨nu¨yor. Bekker’den artık ses seda c¸ıkmıyor.
(Arka kapak yazısından...)

 

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2018 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı