Arafat : Bir Siyasi Biyografi - Rubin, Barry

Arafat : Bir Siyasi Biyografi

Barry Rubin

Yayınevi: Aykırı

Yayın tarihi: 12/2005

ISBN: 9789756154199

Yazar : Judith C. Rubin

Çevirmen : Ali Çakıroğlu

Türkçe | 464 Sayfa | 13,5 x 21 cm

Tür: Dünya Siyasi Tarihi

ARAFAT’A ‘ÖTEKİ’ TARAFTAN BAKMAK…

Bir siyasi biyografinin ne kadar tarafsız olabileceği tartışma götürür elbette, ancak yine de belirtmek zorundayız ki, bu biyografi Filistin liderine ‘öteki’ taraftan, İsrail tarafından bakan bir çalışma; ait olduğu tarafı saklamaya çalışmıyor, hatta fazlasıyla sergiliyor.

Ancak Rubin çiftinin kendilerine göre yaptığı kimi olumsuz eleştiriler pekala olumlu değerlendirmeler, kimi yergiler ise pekala övgüler olarak da görülebilir. Bu, tamamen okuyanın bakış açısına bağlıdır. Ama her durumda, iyi tanıdığınızı sandığınız Yaser Arafat gibi bir tarihsel kişiliği bir de ondan pek hoşlanmayanların gözünden görmek Filistin liderini bütünlüklü bir şekilde kavramak açısından yararlı olacaktır.

“Arafat hiç ‘satılmadığı’nı iddia edebilirdi, onun için en önemlisi de buydu. Bu kavramın içeriğinde birbirinden ayrı iki bağlılık görürüz:

“Birincisi, sıradan bir siyasetçi ya da devlet lideri olarak, devrimci inançlarına ‘ihanet’ etmemişti. Hayatı boyunca, son nefesine kadar devrimci olarak kalmıştı. Devrimcilikten devlet adamlığına geçemeyişi, halkına ağır bir bedel ödetmiş; ama hem militanların hem devrimci romantizme kapılan yabancıların saygısını görmeye ve desteğini almaya da devam etmişti.

“İkincisi, Filistin davasına bağlı kalmıştı. Ancak burada da asıl önemli olan Filistin davasından ne anlaşıldığıdır. Arafat, bu davayı İsrail’in ortadan kaldırılması, yerine Ürdün Irmağı’ndan Akdeniz’e kadar uzanan topraklarda bir Filistin Arap devletinin kurulması ve tüm Filistinlilerin bu devletin çatısı altında buluşmaları olarak tanımlamıştı. Filistin davasını, Filistinli mültecilerin yeniden yerleşmesine imkan tanıyacak bağımsız bir ulus-devletin, mümkün olan en kısa zamanda kurulması olarak tanımlamıyordu.”
(Türkçe Baskıya Önsöz’den)

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı