%26
Arap Baharı Karşısında İran ve Türkiye - Djalili, Mohammad-Rıza

Arap Baharı Karşısında İran ve Türkiye

Mohammad-Rıza Djalili

Yayınevi: Bilge Kültür Sanat

ISBN: 9786055261504

Yazar : Thierry Kellner

Çevirmen : Hande Güreli

Türkçe | 152 Sayfa |

Tür: Politika - Türkiye

  • 11,10 TL
  • 15,00 TL

Arap Baharı Karşısında İran ve Türkiye

Arap Baharı karşısında İran ve Türkiye Ortadoğuda yeni bir stratejik rekabete doğru gidiş mi?

"Medeni dünya açısından bir fiyasko." Türk Başbakanı, Suriye krizini ve Birleşmiş Milletlerin bu kriz karşısında hiçbir şey yapmamasını bu çok sert sözlerle eleştirmiştir. Ayrıca, Çin ve Rus vetolarının Şama verilmiş bir "öldürme yetkisinden" başka bir şey olmadığını da sözlerine eklemiştir. Tahran göre ise, "Batının ve bazı Arap ülkelerinin Suriyenin iç işlerine zararlı müdahalesi" söz konusudur. İşte, 2002 yılında AKPnin iktidara gelmesinden beri önemli ölçüde yakınlaşmış olan İran ile Türkiyeyi ciddi bir biçimde karşı karşıya getiren bir mesele.

Ortadoğu sahnesinin şekillendirici güçleri ve yakın komşular olan İran ve Türkiye, "Arap Baharı"nın çalkantıları ile yakından ilgilidirler. Tunus, Mısır, Libya, Bahreyn, Yemen ve son olarak da Suriyedeki olaylar karşısında farklı politikalar izlemişlerdir. Yorumlarından bazıları benzeşse de, birçok noktada birbirlerine ters düşerler. Arap devrimlerinin, ayaklanan ülkelerle olan ilişkileri üzerinde önemli bir etkisi olduğuna şüphe yoktur. Ama bu devrimler, Tahran ile Ankara arasındaki uyuşmazlığı yeniden ortaya çıkarma tehlikesini de taşımakta mıdır? Ne olursa olsun, bu iki ülkenin ilişkilerinde bir "Arap Baharı" öncesi ve bir "Arap Baharı" sonrası olacağı muhakkaktır.

Bu kitap dört bölümden oluşmaktadır. Yazarlar, önce İran ile Türkiye arasındaki 2011e kadar olan ekonomik ve politik ilişkilerin karmaşık tarihinden kısaca söz etmişlerdir. Daha sonra, sırasıyla bu iki ülkenin "Arap uyanışları" karşısındaki politikalarını incelemiş ve son olarak da, bu iki ülkenin ilişkilerinin geleceği konusundaki düşüncelerini dile getirmişlerdir.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2021 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı