Arjantinin Guevaracıları : Mario Roberto Santuchonun Yaşamı ve Yazıları - Işık, İdilcan

Arjantin'in Guevaracıları : Mario Roberto Santucho'nun Yaşamı ve Yazıları

İdilcan Işık

Yayınevi: Akademi Yayın

Yayın tarihi: 10/2009

ISBN: 9789756304877

Derleyen : Alp Altınörs

Türkçe | 239 Sayfa |

Tür: Dünya Siyasi Tarihi

Arjantin'de 1970'li yıllarının devrimci önderlerinden Mario Roberto Santucho, Türkiye'de hemen hiç bilinmeyen bir isimdir. Santucho'nun yazıları ve yaşamöyküsü bu kitapta birlikte ilk kez Türkçe'de yayımlanıyor.

Santucho, Devrimci İşçi Partisi'nin (PRT) Genel Sekreteri ve Devrimci Halk Ordusu'nun (ERP) başkomutanıydı. Arjantin polisinin ifadesiyle "aşırılığın başı"ydı. 1960'ların başından itibaren girdiği devrimci kavgada hep en önde ve "uçurum kenarında" yürüdü. 1976'da Arjantin ordusunun faşist darbesi karşısında "Arjantinliler silah başına!" başlığıyla bilinen çağrıyı yayımladı. Kendisi de bu çağrının bizzat eylemcisi, önderi oldu. Katletildi, kaybedildi. Generaller onun ölü bedenini mumlayarak altı yıl boyunca ülkenin en büyü kışlasında sergilediler. Santucho'nın hala bir mezar taşı yoktur.

Santucho, sadece pratiğin değil, Arjantin'e / Latin Amerika'ya özgür bir devrimci teori geliştirme çabasının da önderi oldu. Onun fırtınalı yaşamını ve geliştirdiği özgün teorik yaklaşımları bu kitapta bir araya toplamamızın nedeni budur. Tanıtım Yazısı'ndan

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı