%10
Asal Sayıların Müziği : Çözülmemiş Bir Matematik Problemi Neden Önemli - Sautoy, Marcus Du

Asal Sayıların Müziği : Çözülmemiş Bir Matematik Problemi Neden Önemli

Marcus Du Sautoy

Yayınevi: Ginko Bilim

Yayın tarihi: 12/2023

ISBN: 9786258362121

Çevirmen : Avni Uysal

Karton Kapak | Türkçe | 146 Sayfa | 13,5 x 19,5 cm

Tür: Popüler Bilim

  • 288,00 TL

 Asal sayılar, aritmetiğin atomları olup insanın bilgi arayışında en büyük gizemlerden birini temsil etmektedir. Bir sonraki asal sayının ne zaman ortaya çıkacağını nasıl tahmin edebiliriz? Asal sayı üretebilecek bir formül var mı? Görünüşte basit olan bu sorular Antik Yunanlardan bu yana matematikçilerin kafasını karıştırmaktadır. Bu nefes kesici kitapta ünlü matematikçi Marcus du Sautoy asal sayılardan hareketle, bilimdeki en büyük gizemlerden biri olan Riemann hipotezini çözmek için mücadele etmiş eksantrik ve zeki insanların hikâyelerini anlatıyor. Garip yolculukların, ölümden son anda kurtuluşların ve bilgiye olan bitmek bilmez susuzluğun anlatısı olan bu kitap aynı zamanda matematikçilerin hareketli ve hayranlık uyandıran dünyasını, onun içerdiği güzellikleri ve gizemleri paylaşıyor.
“Keyifli bir şekilde eğlendirici … [Du Sautoy] her bir karakteri anekdotlarla ve isabetli yorumlarla etkili bir şekilde aydınlatarak, matematikçilerden oluşmuş merak uyandırıcı bir hikâye kurgulamada başarılı olmuş.”                                                     
– Guardian
“Du Sautoy … fikirleri tarih, anekdot ve şahıslara ait bilgilerle birleştiriyor – sade bir konuyu lezzetli bir hale getiren eğlenceli bir karışım … Matematiğe alerjisi olanlar bile du Sautoy’un seçtiği karakterlerin betimlemelerinden keyif alabilir.”              
– The Times
“Asal sayılar ve Riemann Hipotezi üzerine yapılan çalışmaların sürükleyici ve anlaşılabilir bir tarihi.”
 – Economist

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2024 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015