Atatürkün Dış Türkler Politikası - Karakoç, Ercan

Atatürk'ün Dış Türkler Politikası

Ercan Karakoç

Yayınevi: IQ Kültür Sanat

Yayın tarihi: 11/2002

ISBN: 9789756618424

Türkçe | 256 Sayfa | 14 x 21 cm.

Tür: Modern Türkiye Tarihi  |  Atatürk

Türk milleti Asya'nın batısında ve Avrupa'nın doğusunda olmak üzere kara ve deniz sınırları ile ayırt edilmiş; dünyaca tanınmış bir yurtta yaşar. Onun adına Türkeli derler. Türk yurdu daha çok büyüktür. Bütün dünyada; Asya, Avrupa, Afrika Türk Atalarına yurt olmuştur.

Atatürk'ün Azerbaycan'ın petrol kaynaklarını kendisinin de değerlendirilmesi hususunu uygulaması şu günlerde Kafkaslarda oynanan petrol oyununun sanki bugünkü aktörlerini görüyormuş hissini vermektedir. Rusların ve Batı dünyasının petrol gibi stratejik bir doğal kaynak paylaşımından daha büyük pay alabilme politik yarışında pek etkisi olmayan Türkiye'yi etkin kılmak isteyen Atatürk, İslam Düyası kozunu oynayarak Rusları köşeye sıkıştırma planları yapıyordu.

Anavatan olarak bizlere Orta Asya'yı, yani Türkistan'ı gösteren, bütün Türklerin oralardan nasıl yayıldıklarını, nasıl kardeş olduğunu anlatan, "Oguz, Kırgız, Tatar, Özbek, Kazak ve Yakut yok, yalnız Türk vardır" diye resmen bu işin öncülüğün yapan ilk Türk lideri Atatürk olmuştur. O, Türk milletini oluşturan bütün unsurların aynı çatı altında bir olduğunu ifade etmiştir. Ancak, Anadolu coğrafyasına çekilme zorunda kalan Osmanlı Türklüğünün tarih boyunca sahip olduğu anlayış ve değerlerin bu coğrafyada da yaşatılacağı ve zenginleştirileceği inancını ortaya koymuştur.

Bir başka ifadeyle, Türkiye ile dost olmanın olmazsa olmaz türünden en önemli koşulunun, bünyelerindeki Türk azınlığa iyi davranmak ve gereken önemi vermek olduğunu dost-düşman bütün bölgeseler ülkeler kavramışlardır...

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı