Atatürkün Ekonomi Mucizesi : Türk Ekonomisine Şok Tedavi - Kumkale, Tahir Tamer

Atatürk'ün Ekonomi Mucizesi : Türk Ekonomisine Şok Tedavi

Tahir Tamer Kumkale

Yayınevi: Pegasus

Yayın tarihi: 06/2007

ISBN: 9789944326711

Türkçe | 463 Sayfa |

Tür: Türkiye İktisat Tarihi  |  Atatürk

Dr. Tahir Tamer Kumkale'yi, bu yapıtı yarattığı ve gelecek kuşakların yararına sunduğu için kutlamak istiyorum.

Büyük Atatürk'ün ekonomik görüş ve uygulamaları ölümünden sonraki uzun yıllar boyunca araştırma konusu yapılmamış ve Türk kamuoyu ile dünya yazarlarının ilgisini çekmemiştir. Bu ilgisizliğin temelinde, O'ndan sonra gelenlerin bu görüş ve uygulamalar üzerinde durma gereği duymamalarının ve birçoklarının da bu görüş ve uygulamaların önemini anlayamamış olmalarının büyük payı vardır.

Dr. Kumkale, bu alandaki bir büyük boşluğu doldurmak ve Atatürk'ün ekonomik alanlarda da büyük bir devrimi gerçekleştirmiş olması gerçeğini dünyaya anlatmak açısından büyük bir hizmeti yerine getirmiştir. Gerçekten Atatürk'ün bu "Ekonomik Devrimi" Cumhuriyetin kurulması, laiklik, hukuk, dil tarih, giyim, harfler gibi alanlardakilere eşdeğer önemde ve büyüklüktedir. Bu ekonomik devrim ve uygulaması olmasa, Atatürk'ün tüm öteki devrimlerinin uygulamaya konmasında ve sonuç almada büyük güçlüklerle karşılaşmış olacağı şimdi çok daha iyi görülebilmektedir.

Yanmış, yıkılmış ve son üç savaşta yenilmiş bir millet ile bu büyük devrimleri yapabilmenin, ancak ekonomik alt yapıda gelir ve kaynak yaratabilmeye bağlı olduğunu I. Dünya Savaşı sonrasının sisleri içinde görebilmiş büyük önderimizin uygulamaları, zamanın ekonomik düşün alanına da katkılar yapacak yenilikler taşımaktadır. Milletçe kalkınmayı milletinin hasletlerine uygun bir ekonomik plâna bağlama becerisini gösteren büyük önder ve arkadaşlarına, bu nedenle de binlerce şükran borçluyuz.

Dr. Tahir Tamer Kumkale'yi bu önemli katkısı nedeniyle kutlar, başarılarının sürmesini dilerim. Prof. Dr. Mustafa A. Aysan
"Yeni Türkiye Devleti temellerini süngü ile değil, süngünün dahi dayandığı iktisadiyatla kuracaktır." Gazi Mustafa Kemal Atatürk

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı