%20
Avrupa Birliği Almanya ve Türkiye : İlişkilerde Temel Değerler ve Dönüşen Stratejiler - Büyükbay, Can

Avrupa Birliği Almanya ve Türkiye : İlişkilerde Temel Değerler ve Dönüşen Stratejiler

Can Büyükbay

Yayınevi: İstanbul Bilgi Üniversitesi

Yayın tarihi: 12/2016

ISBN: 9786053994640

Türkçe | 152 Sayfa | 16 X 23 cm

Tür: Siyaset Bilimi  |  Avrupa Birliği

  • 22,40 TL

Son dönemlerde yaşanan bölgesel ve küresel krizlerle birlikte AB içerisinde lider ülke haline gelen ve bu krizleri yönetmek durumunda kalan Almanya ile Türkiye arasında 2016 yılında çok sayıda üst düzey görüşme gerçekleşti. Avro krizi, Arap dünyasında yaşanan halk hareketleri ve mülteci krizi gibi uluslararası çapta önemli değişimlere neden olan olaylar, Almanya, AB ve Türkiye ilişkilerinde de yeni bir döneme girilmesine yol açtı.
Türkiye ve AB arasındaki ilişkiler büyük krizlerle devam etmektedir. Avrupa’da artan milliyetçilik ve yabancı düşmanlığı, Avro krizinin yarattığı ekonomik çıkmazlar gibi sorunlar AB’nin kendi içerisinde yaşadığı sorunlara yoğunlaşmasına neden oldu. Üye devletler dış politika, genişleme ve güvenlik politikası gibi alanlarda ortak hareket etme yeteneklerini yitirdi. Türkiye açısından ise, AB yolunda reformlar askıya alındı ve iç politikada yaşanan kutuplaşmalar güçlendi.
AB’nin ekonomik ve siyasi anlamda en önemli ülkesi olan Almanya’nın Türkiye’ye karşı tutumu, AB’nin Türkiye’nin üyeliğine yaklaşımında ve mülteci krizinin çözülmesinde temel rol oynamaktadır. Almanya, son dönemdeki gelişmeler ve AB içerisinde artan gücü nedeniyle Türkiye’nin AB üyeliği konusunda da sözü en çok geçen ülke konumundadır. Can Büyükbay bu çalışmasında, Türkiye-Almanya ilikilerini ve Almanya’nın hem genel hem de Türkiye’ye yönelik dış politikasını inceleyerek işbirliği olasılıklarını tartışmaya açmaktadır. Aynı zamanda Almanya’nın AB içerisindeki liderliğini de incelerken, iç politika dinamiklerini ele alarak analizi çok boyutlu hale getirmekte; Türkiye, AB ve Almanya arasındaki çok boyutlu ilişkilerin değişen dinamiklerini analiz etmekte ve güncel durumu değerlendirmektedir.
Avrupa Birliği, Almanya ve Türkiye adlı bu çalışmanın, Türkiye’de sivil toplumun, akademik ve siyasi çevrelerin Almanya’nın güncel tutumunu daha iyi kavramasına yardımcı olacağına inanıyoruz.
YAZAR HAKKINDA: CAN BÜYÜKBAY: İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdikten sonra ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun olan Büyükbay, yüksek lisansını Bern Üniversitesi, doktorasını Zürih Üniversitesi’nde 2013 yılında tamamladı. Zürih Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Tarih bölümlerinde dersler verdi. Köln Üniversitesi Jean Monnet Merkezi’nde misafir araştırmacı olarak bulundu. Toplumcu Düşünce Enstitüsü Başkan Yardımcısı ve Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV) yönetim kurulu üyesidir. Sosyal Demokrat Dergi yayın kurulundadır. ReflectionsTurkey adlı derginin editörüdür. 2015 yılında Peter Lang’den Euroscepticism in Turkey: Power and Beyond isimli kitabı yayımlandı. Halen Türk-Alman Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü’nde öğretim görevlisidir ve lisans ve yüksek lisans düzeyinde, siyaset teorisi, Avrupa Birliği ve uluslararası ilişkiler teorileri dersleri vermektedir.

 

Motor Kurye ile Teslim
Bu Ürünün Bulunduğu Şubelerimiz:
  • pandora.com.tr
  • Nişantaşı

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı