%0
Avrupa ve Kriz : Roma İmparatorluğu ve Avrupa Birliği Özelinde Karşılaştırmalı Bir Bakış - ZENGİNOĞLU, Samet

Avrupa ve Kriz : Roma İmparatorluğu ve Avrupa Birliği Özelinde Karşılaştırmalı Bir Bakış

Samet ZENGİNOĞLU

Yayınevi: Literatürk Academia

Yayın tarihi: 06/2020

ISBN: 9786053372738

Türkçe | 96 Sayfa | 13,5 x 21,5 cm

Tür: Politika - Dünya

  • 25,00 TL

 Dünya ve Avrupa tarihi açısından gerek Roma İmparatorluğu gerekse de Avrupa Birliği (AB) inşa ettikleri hukuki, politik ve kurumsal eksenler dâhilinde önemli izler taşımışlardır/taşımaktadırlar. Kendilerine özgü bir yapı/sistem oluşturan bu iki ana aktör, tarihsel perspektifte çeşitli krizlerle karşılaşmışlardır. Bu karşılaşmalar yine çeşitli sonuçları beraberinde getirmiştir.

Roma İmparatorluğu için 2. yüzyıldan itibaren yoğunluk kazanan kriz alanları, İmparatorluğu’nun çöküşüne neden olmuştur. Avrupa Birliği için ise, özellikle 21. yüzyıl ile birlikte yaşanan krizler hem Birliğin varlığını hem de geleceğini tartışmaya açmıştır.

Bu çalışma, bu krizler arasında bir benzerlik olup olmadığı sorusundan hareket ederek gündeme gelmiştir. Çalışma, Roma İmparatorluğu’nu çöküşe götüren faktörlerle, Avrupa Birliği’nin yüzleştiği krizler arasında bir karşılaştırma yapma amacını taşımaktadır. Bu amaç kapsamında, tarih felsefesi ve uygarlık okumaları üzerinden hareket edilmiş ve krizlerin karşılaştırılması bağlamında yedi odak noktası tespit edilmiştir.

“Ekonomik kriz”, “Din/inanç eksenli kriz”, “İstila ve göçmen krizi”,  “Demografik kriz ve salgınlar”, “Yayılma/genişleme krizi”, “Dönüşüm krizi” ve “Avrupa ruhunun kaybolması”ndan oluşan bu odak noktaları aracılığıyla iki dönem arasındaki krizlere dair teşhislerin ve analizlerin temellendirilmesi hedeflenmiştir.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı