%20
Avrupada İslam Göçmenlik ve Konukseverlik - Yeğenoğlu, Meyda

Avrupa'da İslam Göçmenlik ve Konukseverlik

Meyda Yeğenoğlu

Yayınevi: İstanbul Bilgi Üniversitesi

Yayın tarihi: 01/2016

ISBN: 9786053994107

Türkçe | 260 Sayfa | 16 X 23 cm

Tür: Genel Sosyoloji

  • 33,60 TL

 Avrupa’da göçmenlik, uzun zamandır sosyal bilimler alanında çalışmalara konu olmuş ve bugün hâlâ güncelliğini koruyan önemli bir meseledir. Özellikle bugün Avrupa Birliği ülkelerinde yaşanan göçmen ve mülteci sorunları, bu konu üzerinde yapılmış çalışmalar ve sorulmuş soruları tüm tazeliğiyle önümüze sunmaktadır. Sosyal bilimler alanında birçok tez, meselenin çözümüne dair gerek göçmenliğin yapısal boyutu gerekse Avrupa’da göç hareketlerinin yarattığı siyasal ve toplumsal dinamikler bağlamında birtakım öneriler sunmuştur.
Avrupa’da İslâm, Göçmenlik ve Konukseverlik isimli bu çalışma, Avrupa kıtasında varlığını sürdüren göçmen sorununu teorik bir boyutta ele almaktadır. Avrupa değerleri ve göçmen kabulü gibi sorunsalları inceleyen kitap, meseleye dair yapısökümcü bir yaklaşım önermektedir. Avrupa kültürünün barındırdığı kozmopolitlik ve milliyetçilik gibi öğelerin mevcut konumunu değerlendirerek bu öğelerin göçmen sorununda ne gibi roller barındırdığını ve nasıl bir toplumsal formasyonla çözüme kavuşabileceğini irdelemektedir. Özellikle Batı aydınlanması ve laiklik kavramlarına vurgu yapan Prof. Dr. Meyda Yeğenoğlu, bu değerleri dönüştürerek, fakat tümüyle reddetmeden Avrupa ülkelerinin göçmenlerin toplumsal kabulünü nasıl başarabileceğini çözümlemeye çalışmıştır.
Kitap, günceli kavramak adına okurlara kayda değer bir teorik çözümleme sunmaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları olarak, İslâm ve göçmenlik olguları ve bu kavramların toplumsal alandaki konumu üzerine önemli bir çalışma olarak değerlendiriyoruz.

YAZAR HAKKINDA: MEYDA YEĞENOĞLU: Sosyoloji ve kültürel incelemeler alanında profesör olan Meyda Yeğenoğlu postkolonyalizm, oryantalizm, milliyetçilik, kozmopolitanizm, sekülerlik ve din, Avrupa, küreselleşme ve göçmenlik konularında çok sayıda yayına sahiptir. Çalışmaları disiplinlerarası sınırları aşarak yapısalcılık sonrası, yapısöküm ve psikoanalitik kuram gibi farklı düşünce akımlarını birbirleriyle üretken bir diyalog içinde bir araya getirmektedir.
Doktora derecesini University of California, Santa Cruz’dan almıştır. Columbia Üniversitesi, Oberlin College, Rutgers Üniversitesi, New York Üniversitesi, University of Vienna ve Oxford Üniversitelerinde ziyaretçi öğretim üyesi olarak araştırmalar yapmış ve dersler vermiştir. Colonial Fantasies: Towards a Feminist Reading of Orientalism (Cambridge University Press,1998) adlı eserin yazarıdır.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı