%20
Avrupalılaşma : Tarih, Kuram, Kavram ve Türkiye Uygulaması - Balkır, Canan

Avrupalılaşma : Tarih, Kuram, Kavram ve Türkiye Uygulaması

Canan Balkır

Yayınevi: İstanbul Bilgi Üniversitesi

Yayın tarihi: 02/2018

ISBN: 9786053995067

Yazar : Diğdem Soyaltın

Türkçe | 230 Sayfa | 16 X 23 cm

Tür: Genel Sosyoloji

  • 30,40 TL

 AB etkisi olarak da adlandırabileceğimiz “Avrupalılaşma” kavramı, Avrupa Birliği’nin siyasal, sosyal ve ekonomik dinamiklerinin ulusal söylemlere, kimliklere, siyasal yapılara ve kamu politikalarına egemen olan mantığın bir parçası haline gelme süreci olarak tanımlanabilir. Canan Balkır ve Diğdem Soyaltın, Avrupalılaşma düşüncesi ve çalışmalarının hem tarihsel hem güncel durumuyla ilgili okura genel bir perspektif sunuyor. 1945 öncesi Avrupa’da bütünleşme düşüncesinin neden geliştiği, Avrupalılaşma’nın ne olup ne olmadığı, aday ülkelerde süreçlerin nasıl işlediği, adaylığın aşamaları, araçları, sonuçları ve AB üyeliğinden sonra komşuluk politikalarının seyri gibi önemli konulara açıklık getiriyor. Avrupalılaşma adlı bu eserde, kavramın Türkiye’deki karşılığı da kapsamlı olarak inceleniyor ve AB-Türkiye ilişkilerinin bütün aşamaları tarihsel süreç içerisinde ele alınıyor; Türkiye’deki Avrupalılaşma sürecinin iç politika ve kurumlara etkileri irdeleniyor. İnsan hakları ve temel özgürlükler, sivil-asker ilişkileri, yargı sistemi, kamu yönetimi ve dış politika meseleleri üzerinde durulurken, sürecin temel belirleyici faktörleri iki farklı tarihsel dönemde (1999-2006 ve 2006-2017) inceleniyor ve ortaya konan yaklaşımların Türkiye’de yaşanan reform sürecini açıklamak için ne ölçüde yeterli olduğu tartışılıyor.

YAZAR HAKKINDA   CANAN BALKIR 1978 yılında Ege Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde doktorasını tamamlayan Balkır, 2004-2015 yılları arası Dokuz Eylül Üniversitesi, AB Çalışmaları Bölümü başkanlığında bulunmuştur. Ayrıca Dokuz Eylül Üniveresitesi Jean Monnet Mükemmeliyet Merkezi koordinatörlüğü ve Avrupa Ekonomik Entegrasyonu alanında kürsü başkanlığı görevlerini de yürütmüştür. ABD’de Fulbright, İngiltere’de ise British Council akademisyeni ve araştırma görevlisi olarak çeşitli pozisyonlarda yer almış olup, Avrupa, ABD ve Kuzey Kıbrıs’ta dersler vermiştir. 1987 ile 1991 yılları arasında Ekonomi Bakanlığı danışmanlığı yapan Prof. Balkır, ayrıca özel sektör ve Ticaret Odaları için danışmanlık görevlerinde de bulunmuştur. Balkır Avrupa Toplulukları Çalışmaları için Türk Üniversiteleri Birliği (TUNAECS) üyesi, Güneydoğu Avrupa ECPR kalıcı üyesi ve de Avrupa Çalışmaları üzerine Ege Birliği (ACED) yönetim kurulu üyesidir.

DİĞDEM SOYALTIN Freie Universität Berlin Siyaset Bilimi Bölümü’nden doktorasını tamamlayarak ve doktora sırasında Avrupa Dönüşüm Enerjisi Araştırma Koleji (KFG) araştırma görevlisi olarak çalıştı. Stockholm Üniversitesi Türk Araştırmaları Enstitüsü’nde (SUITS) doktora sonrası Uluslararası Şeffaflık Örgütü, Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği tarafından yürütülen projelerde danışman olarak bulundu. Lund- Üniversitesi’nden Avrupa İşlerinde Yüksek Lisans ve Budapeşte’deki Orta Avrupa Üniversitesi Siyaset Bilimi Yüksek Lisansı’nı bitirdi. Lisans derecesi için Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Siyaseti okudu. Avrupa Sektöründe Yolsuzlukla Mücadele, Yolsuzluk ve İyi Yönetişim: Türkiye Örneği (Routledge, 2017) kitabı bulunmaktadır.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı