Ayyar Hamza : Piyesler - Bey, Mehmet Ali

Ayyar Hamza : Piyesler

Mehmet Ali Bey

Yayınevi: Gece Kitaplığı

Yayın tarihi: 06/2014

ISBN: 9786053242956

Türkçe | 260 Sayfa | 14 x 21 cm

Tür: Oyun

Tanzimat döneminin önemli isimlerindendir. Türk tiyatro tarihi açısından önemli bir insandır. Kapı kethüdalarından Yusuf Cemil Efendinin oğludur. İstanbul`da doğup büyümüştür. Kaymakamlık ve valilik gibi vazifelerle Anadolu ve Rumeli de çeşitli görevlerde bulunmuştur. En son olarak da Duyun-u Umumiye direktörlüğünü yapmıştır. Bundan dolayı bazı yerlerde Direktör Ali Bey olarak anılır.
Sıklıkla “Diyojen” isimli mizah dergisine yazılar yazmış, bu yazılara benzer küçük hikâyelerin yer aldığı “Lehçet-ül Hakayık’ adlı küçük bir eser meydana getirmiştir.
Eğitimi konusunda tam bir bilgimiz yoktur; ama memurluk hayatına Babıâli`de tercüme bürosunda başladığından küçük yaşlarda Fransızca öğrenmiş olduğu sonucu ortaya çıkmaktadır. Çünkü bu dergideki yazılan oldukça usta işi ve akıcı yazılardır. Bundan başka “Memiş Ağa” adlı eserinin Diyojeriin çıkmasından önce oynanmış olduğu da bilinmektedir. Tiyatro eserlerini yazarken Fransız edebiyatından oldukça faydalanan Ali Bey günümüzde bile bazı tiyatrolarda sahneye konan oyunlar meydana getirmiştir. “Seyahat Jurnali” isimli eserinde ise İstanbul’dan başlayıp Hindistan’a kadar yaptığı yolculuğu anlatmaktadır.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı