%15
Balkan Dağlarından Dersaadete : İsyancı Bir Osmanlı Subayının Meşrutiyet Hatıraları - Niyazi, Resneli

Balkan Dağlarından Dersaadet'e : İsyancı Bir Osmanlı Subayının Meşrutiyet Hatıraları

Resneli Niyazi

Yayınevi: Kapı

Yayın tarihi: 01/2022

ISBN: 9786257706803

Türkçe | 240 Sayfa | 13,5 x 23 cm

Tür: Osmanlı Tarihi

  • 33,15 TL

Vaktiyle bir Balkan kasabası olan Resne, onun ismiyle simgeleşti. İsyan, özgürlük, dağa çıkma, Meşrûtiyet, İstanbul, II. Abdülhamid, Payitaht gibi kelimelerle iç içe geçince de tarihsel bir hüviyet kazandı.
Gün geldi “Hürriyet Kahramanı” olarak nam saldı.

Devir, Sultan 2. Abdülhamid zamanı…

Resneli Niyazi, 1908 yılının Temmuz ayı başında beraberinde 150 kadar gönüllü ve askerle Ohri civarındaki dağa çıktı, bir isyanın fitilini ateşledi. Onun bu hamlesinin varabileceği noktayı gören Sultan 2. Abdülhamid, üç hafta gibi kısa bir sürede Meşrûtiyet sistemini ilan etmek zorunda kaldı.

Bir roman karakteri kadar renkli kişiliğe sahip Resneli Niyazi, dağda bularak evcilleştirdiği geyikle birlikte yeniden şehre indi, Selânik’te “Hürriyet kahramanı” olarak büyük bir coşkuyla karşılandı. Geyik, Meşrûtiyet ilanının sembolü hâline geldi ve “gazal-ı hürriyet” olarak tanındı.

Balkan Savaşı döneminde İstanbul’a doğru yola çıkmak üzereyken, İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin kendisine tahsis ettiği bir muhafız tarafından öldürüldü ve bu cinayet üzerindeki sis perdesi hâlen kalkmış değil…

Elinizdeki kitap onun 1910 yılında “Hâtırât-ı Niyazi” adıyla kaleme aldığı, Meşrûtiyet ilanına giden sürecin hikâyesidir. Günümüz Türkçesi ve zenginleştirilmiş notlarla.

Balkan Dağlarından Dersaadet’e baş döndüren
bir yolculuk sizi bekliyor…

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı