%25
Balkan İttifakı ve Osmanlı Diplomasisi - Çelik, Bilgin

Balkan İttifakı ve Osmanlı Diplomasisi

Bilgin Çelik

Yayınevi: İstanbul Bilgi Üniversitesi

Yayın tarihi: 03/2019

ISBN: 9789753994439

Türkçe | 328 Sayfa | 16 x 23 cm

Tür: Osmanlı Tarihi

  • 27,00 TL
  • 36,00 TL

 KİTAP HAKKINDA: Balkan İttifakı; düşünce olarak 19. yüzyılın ikinci yarısında biçimlenmeye başlayan, 1878 Berlin Antlaşması’yla birlikte oluşan statükoyu ortadan kaldırmak ve tüm kıtada hızlanan ulusal devlet hedeflerine ulaşmak için başta Çarlık Rusyası’nın hâmiliğinde ve Bulgaristan’ın öncülüğünde hayata geçirildi. Başlangıçta Büyük Güçler’in farklı amaçlarla yaklaştıkları hatta Osmanlı yönetici bürokratlarının da sıcak baktıkları bu kavram, giderek Büyük Güçler’in çıkarlarının karşı karşıya geldiği sıcak bir çatışma alanı yaratacak; bir süre sonra Avusturya ve Rusya’nın da katkılarıyla aralarındaki çatışmaları bir yana iten Balkan devletleri Osmanlı Devleti’ne karşı uzlaşma sağlayarak, ortak mücadele yolunu seçecekti.

Balkan İttifakı ve Osmanlı Diplomasisi kitabında Doç. Dr. Bilgin Çelik, Osmanlı diplomasisinin ve yönetiminin bu gelişmeler karşısındaki tutumunu ve başarısızlığa yol açan siyasetini irdeliyor. Çelik, Osmanlı diplomatlarının önemli bir kesiminin Balkan İttifakı oluşumunu iyi takip edemediklerini ve güvenilir bilgiler edinme konusunda yetersiz kaldıklarını öne sürerken; imparatorluğu Büyük Felaket’in eşiğine getiren nedenler arasında bu diplomasinin önemli bir rolü olduğunu savunuyor. Bunun yanısıra Balkan Savaşı’nın da savaş meydanından önce diplomasi alanında kaybedildiğini öne süren yazar, bu başarısızlıkta diplomatların yetersizliklerinin yanısıra hükümetlerin ve özellikle hariciye nezaretinin basiretsiz politikalarının giderek imparatorluğun çöküş sürecinde önemli bir etken olduğunu vurguluyor.

YAZAR HAKKINDA: BİLGİN ÇELİK 1972’de Aydın’da doğan Bilgin Çelik, ilk, orta ve lise eğitimini burada tamamladıktan sonra 1993’te Dokuz Eylül Üniversitesi’nde lisans, 1996’da yüksek lisans ve 2003 yılında “II. Meşrutiyet Dönemi’nde Arnavut Milliyetçiliği ve Arnavut Sorunu” başlıklı tezi ile doktora programlarından mezun oldu. 1996 yılında akademik kariyerine başladığı Dokuz Eylül Üniversitesi’nde 2013 yılında doçent olan Çelik halen aynı üniversitenin Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Yazar, 2013’te Viyana Üniversitesi Güneydoğu Avrupa (Balkan) Araştırmaları Enstitüsü ve Avusturya Devlet Arşivi’nde çalıştı. Çelik’in İttihatçılar ve Arnavutlar (Büke Yayınları, 2004) ile Dağılan Yugoslavya Sonrası Kosova ve Makedonya Türkleri (Gürer Yayınları, 2008) adlı iki kitabı bulunmaktadır.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı