Balkanlar ile Anadolu Arasında Bir Köprü - Kılınç, Mustafa

Balkanlar ile Anadolu Arasında Bir Köprü

Mustafa Kılınç

Yayınevi: Pegem A Akademik Kitaplar

Yayın tarihi: 05/2022

ISBN: 9786258044607

Türkçe | 162 Sayfa | 16 x 23,5 cm

Tür: Azınlık-Etnik

Mübadele; 1923 yılında Lozan Barış Antlaşması’na ek olarak yapılan sözleşme ile Türkiye ve Yunanistan vatandaşlarından yaklaşık iki milyon insanın din esası üzerine gerçekleşen bir zorunlu göç hareketinin adı olmuştur. Bu göç aynı zamanda 1 Mayıs 1923 tarihinden 1926 yılına kadar devam eden bir homojenleştirme projesidir. Her iki toplumda derin izler bırakan mübadele; çocukların, gençlerin, yaşlıların, evlerini, ocaklarını, mallarını, tüm yaşanmışlıklarını geride bırakarak yanlarına sevdalarını, umutlarını, acılarını, özlemlerini de alarak tanımadığı coğrafyalarla, alışkanlıklarla tanışmaya çıktığı birkaç nesli içine alan bir yolculuk olmuştur. Bu yolcuğun; sosyal, kültürel, adli, idari, psikolojik vs. etkileri olmuştur.

Bütün bunlara rağmen yapılan bu zorunlu göç Türkiye’nin kendi ulusunu korumak için gerçekleştirilmiştir. Bu zorunlu göçe tâbi Selanik mübadilleri; Türkiye Cumhuriyeti’nin şekillenmesinde bütünleştirici, cumhuriyetçi, demokrat, vatanı seven ve aydın kimlikleriyle yaşamışlardır. Mübadele insanları; çalışkanlıklarıyla, milliyetçilikleriyle, yardımseverlikleriyle, cumhuriyet değerlerine gönülden bağlılıklarıyla, vatan menfaatlerini kendi menfaatlerinden önde tutan bireyler olarak hafızalarda yer edinmişlerdir. Kara ailesinin de mübadil bir aile olarak bahsedilen özellikleri yaşantılarında barındırdıkları düşüncesiyle bu çalışmada inceleme konusu yapılmıştır.

Tüm bunlar neticesinde mübadeleyi hatırlatmak ve ilgili alan yazınına katkı sağlamak amacıyla bu eser meydana getirilmiştir. Eser ile ilgili konuya kum tanesi misali de olsa katkı sağlanmak istenmektedir.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı