Batı Sömürgeciliği ve İslam Dünyası : Bütün Eserleri 38 - Öztürk, Yaşar Nuri

Batı Sömürgeciliği ve İslam Dünyası : Bütün Eserleri 38

Yaşar Nuri Öztürk

Yayınevi: Yeni Boyut

Yayın tarihi: 09/2003

ISBN: 9789756779422

Türkçe | 351 Sayfa |

Tür: Din / İslamiyet

"Öztürk, siyasal İslam'ın özel ajandasında belirlenen paradigmaların dışına çıktı; aynı zamanda dindar ve modern olma imkanı ile geleneksel İslam arasında sıkı bir bağ kurmak suretiyle Müslümanlara yeni bir ufuk açtı..."
El-Ahram Weekly, 1-7 Şubat 2001)
''Yaşar Nuri Öztürk, günümüz Türkiye'sinin en ünlü ilahiyatçısı ve laik reformist bir İslam'ın öncü teorisyenidir.''
(Die Zeit, 20 Şubat 2003)
"Profesör Yaşar Nuri Öztürk, destekleyenleri kadar öfkelenenleri de bulunan ünlü bir ilahiyatçıdır. Türkiye'de, Dinde Yeniden Yapılanma Hareketi'nin önderi olan bu insan, geleneksel dini uygulamalara karşı çıktı ve bu tutumu yüzünden dinci odakların hedefi haline geldi. Otuzu aşkın eseri bulunan Öztürk'ün kitaplarından bir kısmı İngilizce, Almanca ve Farsça'ya tercüme edilmiştir. Dinde Yenilikçi Anlayış'ın mensuplarından olan Öztürk günümüzde bu hareketin öncüsü durumundadır."

(Turkish Daily News, 16 Şubat 2003)
''Öztürk şöyle düşünüyor: 'İslam dünyasına kansız ve İslam'la uyuşum içinde bir demokrasi götürmenin tek yolu, Mustafa Kemal Atatürk'ün laik ve Türk modelini almaktır.' Öztürk'ün görüşüne göre, Batı, Atatürk'ü İslam karşıtı göstermekle bir hata yapmıştır. Bu hatanın sonucu olarak, İslam toplumları Atatürk modelinden ürkmektedir. Öztürk, İslam'ın modern bir yorumunu savunmaktadır. Ona göre, Ortadoğu'nun gelenekleri üstüne oturan 'Geleneksel İslam' Kur 'an'da yazılı olan ve Hz. Muhammed tarafından öğretilen özgün İslam değildir.''

(Rheinische Post, 19 Mart 2003)

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı