Bektaşilik ve Bektaşiler - Gümüşoğlu, Dursun H.

Bektaşilik ve Bektaşiler

Dursun H. Gümüşoğlu

Yayınevi: Hoşgörü Yayınları

Yayın tarihi: 06/2012

ISBN: 9786058694958

Yazar : Jülide Tokçiftci

Türkçe | 120 Sayfa | 13,5 x 21 cm.

Tür: Din / Genel

Bektaşîlik aileden kalan miras değildir. Bektaşî olmak isteyen her milletten veya dinden insan şartları samimiyetle kabul etmesi halinde bir Bektaşî babasına müracaat etmesi ve kabul görmesi durumunda Bektaşî olabilir.

Metin içinde adı geçen Raci Efendi’nin de Mehmed Süreyya Baba’ya başvurup öncelikle kafasındaki soruların cevabını almaya çalıştığını görmekteyiz. Eser baştan sona farklı uzunluklarda soru ve cevaplar şeklinde ilerlemektedir.

Raci Efendi’nin kafasına takılanlar halk arasında sıklıkla konuşulan, yanlış veya kasıt içeren konuları içermektedir. Münci Baba adıyla bilinen Mehmed Süreyya Baba, risalenin önsözünde eseri gerek cahil, gerekse aydın kesimin dilinde dolaşan Bektaşîlik ve Bektaşîler hakkındaki önyargıları yıkmak amacı ile kaleme aldığını söylemektedir. Yöntem olarak ise Bektaşî olmak isteyen Raci Efendi’nin sorularını ve ona verdiği cevapları yazmayı tercih etmiştir.

Risalenin içinde, âhiret inancı, havf u reca, masiva, çalışmanın önemi ve biat etme hakkında vurgular ve açıklamalar bulunmaktadır.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2021 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı