%25
Ben, Ben Nü : Cam Kırıkları Üzerinde Çıplak Ayakla Yürümek - Gerede, Bennu

Ben, Ben Nü : Cam Kırıkları Üzerinde Çıplak Ayakla Yürümek

Bennu Gerede

Yayınevi: Destek

Yayın tarihi: 04/2019

ISBN: 9786053115731

Türkçe | 216 Sayfa | 13,5 x 19,5 cm

Tür: Anı, Mektup

  • 17,25 TL
  • 23,00 TL

Sözüm ona ben toplumun eğitimli, özgür, hatta marjinal bir yüzünü temsil ediyorum. Peki ya gördüğüm şiddete susmamı neyle açıklayacağız? “Sevgi”, “cinsellik” ve “şiddet” zihnimde hep kol kola gezmiş. Bir araya gelmemesi gereken bu üç kavramın kurbanı olduğumu anladığımda, zaten çoktan etlerim çürümüş, kalbim kırıklarla dolmuş ve zihnim bulanmıştı. Çocukluğumdan beri böyle öğrenmiş, bunun üzerine inşa etmişim kendi gerçeğimi. Yanlış yapmışım. En büyük yanlışım ise şiddeti kabullenmek olmuş.
Bana kızacaksınız! “Sahiden yaşamış mı bu kadın bunları, yok artık daha neler?” diyeceksiniz. “Aptal!” diyenleriniz bile çıkacak biliyorum çünkü bunları vaktiyle kendime söylemiş olan benim. Ama bir farkla. Zor öğrensem de öğrenebildiğim için mutluyum. Acı çeksem de acılarımı dindirebildiğim ve güçlü biri haline dönüştüğüm için mutluyum. Zorlansam da, zorlukların hayatıma kattıklarının değerini görebildiğim için mutluyum. Mutluyum... Geldiğim noktadan memnun olduğum için mutluyum.
Erkekler! Karşınızdaki kadın kim olursa olsun, cinsel fantezisi şiddet eylemi görmek bile olsa siz ona el kaldıramazsınız. Kaldırırsanız bir suç işlemiş olursunuz, bir insanlık suçu...
Ve kadınlar! Gördüğünüz şiddete susarak, onu kabullenerek, başkasından çözüm bekleyerek “Kadına şiddete hayır!” sloganları atmanız bir işe yaramaz. Önce kendi devriminizi yapacak, bayrağınızı sonra dalgalandıracaksınız.
Bennu Gerede

Sanki cam kırıklarının üzerinde çıplak ayakla yürümüş yıllar boyu. Onun yaşadıkları, toplumda örneğini gördüğümüz, gazetelerin üçüncü sayfalarında okuduklarımızla benzerlik gösteriyor. Yaşadıklarının adını koyması zaman alsa da o, savaşını verme kararı almış.
Bu kitapta “Sevgi, fiziksel ve duygusal şiddeti kabullenmeyi gerektirmez” diyor ve şiddete maruz kalmış herkes için başkaldırıyoruz. Bunu yaparken hiçbir konuda anlatım tarzımıza sansür koymadık çünkü şiddetin dili zaten yeteri kadar pornografik ve taciz ediciydi...
Selda Terek

Yazar Hakkında:

Bennu Gerede, 30 Ağustos 1971’de İstanbul’da doğdu. Babası hematolog doktor, annesi ise film yönetmeni, senarist ve prodüktör olan Gerede’nin büyükbabası Atatürk’ün silah arkadaşlarından, Büyükelçi R. Hüsrev Gerede’dir.

Altı aylık bebekken, babasının işi nedeniyle ailesi ile birlikte New York’a taşındı. Babası Birleşmiş Milletler bünyesinde dahiliyeci ve daha sonra başhekim olarak 15 yıl New York’ta görev yaptı.

Çocukluğundan beri fotoğraf sanatına meraklıydı ve lisans eğitimini, Paris’te Parsons School of Art’ta fotoğrafçılık üzerine aldı. Stajını yine Paris’te Sipa Press Agency’de yaptı. İngilizce ve Fransızcayı anadili gibi konuşan Gerede, eğitiminin ardından Türkiye’ye dönerek profesyonel fotoğrafçılık üzerine çalışmaya başladı. İlk sergisini Gallery Nev’de Abidin Dino’nun portre çalışmalarından oluşturdu. Ayrıca kadınlar ve ezilen, şiddet gören kadın yüzlerindeki çekingen ifadeyi işleyen ve ilk sosyo-politik kişisel sergisini Murat Pilevneli’nin o zamanki adı Galerist olan yerinde “Teslimiyet” adı altında sergiledi. Geleneklerimizin kadınlarımız üzerinde yaratmış olduğu baskıyı ve yükü işleyen fotoğraflar kurguladı. “Aşk ve Töre(n)ler” sergisini açtı. Bu şiirsel bir dokunuş ile töre cinayetlerinin işlendiği bir sergiydi. Gazete kupürlerinden esinlenmişti. Elle, Marie Claire, Harper’s Bazaar gibi pek çok moda ve tasarım dergisi için moda çekimleri yaptı. İkinci kişisel sergisi “Galerist”, İstanbul ve Paris’te Nikki Marquardt Gallery’de oldu. Çoğunlukla kadınlarımızın ataerkil toplumdaki durumlarını anlatan, gelenekler ve töreyi işleyen pek çok önemli sergiye imza attı, bienallere katıldı. Bir çok PR ajansı ile işbirliği içinde çalıştı ve renkli projelere imza attı. Arada birkaç sanatsal kült filmde başrol oynadı, Fransa ve Rusya’da en iyi kadın oyuncu ödülünü kazandı. Ayrıca Hüseyin Çağlayan’ın iki kısa deneysel filminde işbirliği yaptı.

Halen, ihtiyacı olan çocuklara ve insanlara yardım etmek için fotoğrafçılığını kullanarak sosyal farkındalık projeleri üzerinde çalışıyor. En son Kalp Vakfı için “İyi Kalpli Ol” projesine imza attı. Aynı zamanda Pilates Eğitmenliği ve Psych-K Koçluğu yapıyor. Arada önemli fotoğraf projelerini kabul ediyor. Hayalini, insanlara yardımının dokunması ve dünyaya faydalı olmak şeklinde tanımlıyor.

 

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı