%10
Beynin Evrimi ve Tanrıların Ortaya Çıkışı - Torrey, E. Fuller

Beynin Evrimi ve Tanrıların Ortaya Çıkışı

E. Fuller Torrey

Yayınevi: Diyojen

Yayın tarihi: 02/2024

ISBN: 9786259883441

Çevirmen : Erkan Aktaş

Karton Kapak | Türkçe | 344 Sayfa | 13,5 x 21 cm

Tür: Antropoloji

  • 178,20 TL

Geceleri güneş nereye gider? Ay neden şekil değiştirir? Yıldızlar neden hareket ediyor? Rüzgâra ve yağmura, gök gürültüsüne ve yıldırıma, sele ve kuraklığa sebep olan şey nedir? Dünya nasıl ortaya çıktı? Ben neden buradayım? Öldükten sonra bana ne olacak?

Tanrılar, en etkili şekilde binlerce yıldır bu tür doğa olaylarına ve felsefi sorulara yanıtlar getirmektedir. Hayat yolculuğunda tanrıların sembolik ve anıtsal desteğini yanına almak yapayalnız insan için huzur ve güven verici olmuştur. Dünyanın dört bir yanındaki dinler ve mitolojiler insanları Tanrı'nın veya tanrıların yarattığını öğretirken, E. Fuller Torrey bu soruya şaşırtıcı bir yanıt önererek dini inancın evrimin bir yan ürünü olup olmadığını tartışıyor. En son sinirbilim araştırmalarından yararlanarak tanrıların kökenini insan beynine yerleştiriyor.

Başlangıçta Charles Darwin tarafından önerilen bir fikre dayanarak Torrey, tanrıların ortaya çıkışının çeşitli evrimsel faktörlerin tesadüfi bir sonucu olduğuna dair kanıtları sıralıyor. Antik kafatasları ve eserlerden beyin görüntüleme ve çocuk gelişimi araştırmalarına kadar çeşitli verileri kullanarak yeni bilişsel yeteneklerin nasıl yeni davranışlara yol açtığının izini sürüyor. Torrey giyim, sanat, çiftçilik ve kentleşme gibi arkeolojik bulguları bilişsel gelişmelerle ilişkilendirerek, tanrıların neden ortaya çıktıklarını açıklayan nörobiyolojik diziyi detaylandırıyor. Bu kitap inancı göz ardı etmiyor, aksine dini inancı beyin evriminin kaçınılmaz bir sonucu olarak sunuyor ve evrimsel sinirbilimin ışığında tanrı kavramının en gizemli detaylarına ışık tutuyor.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2024 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015