%25
Bilim Teknoloji ve Yenilik : Kavramlar Kuramlar ve Politika - Tüzün, Cem

Bilim Teknoloji ve Yenilik : Kavramlar Kuramlar ve Politika

Cem Tüzün

Yayınevi: İstanbul Bilgi Üniversitesi

Yayın tarihi: 09/2016

ISBN: 9786053994480

Türkçe | 762 Sayfa | 19 X 24 cm

Tür: Bilim Tarihi

  • 90,00 TL
  • 120,00 TL

Gündelik hayatımızda Ar-Ge ve yenilik kavramları çok önemli bir yer kaplamakta ve hemen hemen her alanı etkilemektedir. Bu kavramlar görsel ve yazılı basında da sıkça karşımıza çıkmakta, pek çok kişi ve kurumca tartışılmaktadır. İktisadi alanda bilim, teknoloji ve yeniliğin oynadığı rolü ele alan çok sayıda çalışma mevcut olmasına rağmen, Türkiye’de bu konuları kavram, kuram, uygulama ve politika çerçevesinde ele alan, anlaşılır kılan ve kavramlar arası ilişkileri belirgin şekilde ortaya koyan çok az sayıda Türkçe eser bulunmaktadır.
Çoğunluğu ODTÜ Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Ana Bilim Dalı ve Bilim ve Teknoloji Politikaları Araştırma Merkezi’nden (ODTÜ-TEKPOL) olmak üzere, alanında öncü akademisyenlerin katkılarının bulunduğu bu çalışma bu alanda ilk başvuru kaynağı olma amacıyla derlenmiştir.
Bilim, Teknoloji ve Yenilik: Kavramlar, Kuramlar ve Politika adlı bu eser yedi ana kısımdan oluşmaktadır. Eserin ilk kısmı teknoloji ve yenilik gibi kavramlar ve türevleri üzerinde dururken, devamında ticarileşme ve ölçüm konusu ele alınmıştır. Yeniliğin mikro ve makro ekonomisi konularında önem arzeden ekonomik büyüme, evrimci iktisat, teknolojinin yayılması ve ağ ekonomisi gibi hususları ön plana taşıyarak teknolojinin verimlilikle, işgücü piyasalarıyla, finansal piyasalarla, coğrafyayla ve çevreyle olan bağına odaklanan üçüncü kısmı, bilgi ve iletişim teknolojileri, ekolojik yenilik, otomotiv sanayi, savunma sanayi ve nanoteknoloji gibi sektörel bakış açılarını barındıran kısım takip etmektedir. Beşinci ve altıncı kısım bilim, teknoloji ve yenilik politikalarını kuramsal ve uygulamalı bir çerçevede ele almaktadır. Son kısım ise Türkiye özelinde bir tartışma sunmaktadır.
Teknoloji ve yenilik iktisadının en etkili araştırmacılarından birisi olarak kabul edilen Luc Soete’nin Önsöz’üyle ve ulusal yenilik sistemi kavramının öncü araştırmacılarından biri olan Bengt-Åke Lundvall’in Sonsözü’yle taçlanan bu çalışma, bilim, teknoloji ve yenilik çalışmalarına ilgi duyan öğrenci ve araştırmacılar tarafından ders kitabı olarak kullanılabileceği gibi üniversite, kamu kurumu ve sivil toplum kuruluşlarında çalışanlara yönelik bir ilk başvuru kaynağı olarak literatürde yerini alacaktır.
 YAZARLAR: İbrahim Semih Akçomak, Erkan Erdil, Mehmet Teoman Pamukçu, Murad Tiryakioğlu, K. Ali Akkemik, Selda Ulutaş Aydoğan, Uğur Aytun, Berna Beyhan, Mehmet Cansız, Hasan Cömert, Pelin Demirel, Şirin Elçi, Gerald Epstein, Bahar Çelikkol Erbaş, Derya Fındık, Pınar Çelikkol Geylani, Ummuhan Gökovalı, Eyüp Serdar Gökpınar, Yeşim Üçdoğruk Gürel, Elif Kalaycı, Yakup Kepenek, Yılmaz Kılıçaslan, Mahmut Kiper, Bengt-Åke Lundvall, Güldem Özatağan, Funda Başaran Özdemir, Müge Özman, Luc Soete, Alper Sönmez, Vedat Sinan Tandoğan, Pelin D. Tekneci, Ergun Türkcan, Hakan Yetkiner

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2021 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı