Bilinmeyen Yönleriyle Kuran - Tekin, Arif

Bilinmeyen Yönleriyle Kuran

Arif Tekin

Yayınevi: Berfin

Yayın tarihi: 05/2012

ISBN: 9786054399116

Türkçe | 355 Sayfa | 14 x 21 cm.

Tür: Din / İslamiyet

İlk insandan beri varolagelen inançlar tek tanrılı dinlerle birlikte çerçevelendirilmiş ve bu çerçeve kitap haline dönüştürülmüştür. Bilinmeyenin korkularını dinin kurallarıyla insanlara dayatan sömürü sisteminden yana olanlar bu korkuyu kendilerinin mutlu yaşamı için çoğunluğun öbür dünya düşlerine çevirmiştir.
Bilim geliştikçe dinler de kendini çağa paralel duruma taşımak zorundadır. Çünkü dogmatik yapı gelişen bilime karşı duramadığından ya ilk dönemlerdeki gibi kanlı din savaşlarına taşınacak ya da dinin çağa yanıt vermesi aramalarına girişecektir. Elbette bu eylemi gerçekleştirecek olan din değil bu konuda özgür düşünen din adamlarıdır.
Ne kadar baskı altına alınsalar ya da öldürülseler de bu durumu saptayan din adamları araştırmalarını sürdürmüş sorulmaya başlanan ve sorulacak olan sorulara yanıt aramışlardır.
Arif Tekin de bunlardan biridir. Kuranın Kökeninde ve diğer yapıtlarında sürdürdüğü bu arayışı Bilinmeyen Yönleriyle Kuranda derinleştirmiştir. Ana kaynakçasının güvenilir İslami kaynaklar olması da önemlidir.
Arif Tekin on üç bölüme ayırdığı bu çalışmasında Hz.Muhammedin okur yazarlığını Vahiy Katiplerini Kuranın kitap haline getirildiği aşamaları gelen tüm ayetlerin Kuranda yer alıp almadığını Kurana müdahaleleri Kuranda yer alan yabancı sözcükleri araştırmış birçok soruya yanıt ararken hem o dönemin sosyal yapısını hem de değişmez bir kalıp gibi yinelenen birçok olayı masaya yatırarak İslami kaynakların bunlara verdiği yanıtları aktarmıştır.
Bilinmeyen Yönleriyle Kuran Kuranın Kökeni 2 “Allah” ile “Kul” arasındaki süreci de değerlendiriyor bir bakıma. “Yaratan” ile “Yaratılan”ın arasındaki uzaklığı açmaktan yana değil yakınlaştırmaktan yana olan bu soru yanıt eylemi aynı zamanda gerçek insana doğru giden bir yolu da açıyor.
Bu çalışmalar sonucunda insanda korkunun değil bilmenin getireceği sevgi kimliği de boy veriyor.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı