Bir Siyasi Partinin Başarı Dinamikleri : Alman Cdu Örneği - Ekinci, Oğuzhan

Bir Siyasi Partinin Başarı Dinamikleri : Alman Cdu Örneği

Oğuzhan Ekinci

Yayınevi: Gece Akademi

Yayın tarihi: 02/2019

ISBN: 9786057885821

Türkçe | 320 Sayfa | 13,50 x 19,50 cm.

Tür: Siyaset

Siyasi partiler, kolektif talepler ile karar alma mercii olan devlet aygıtı arasında son derece önemli bir bağlantı görevi (linkage funktion)  üstlenirler.  Siyasi partilerin devlet ve toplum arasında sadece siyasal süreçlerde bir “arabulucu işlevi” (Interessenvermitlung) görmez, aynı zamanda toplumsal düzlemdeki farklı kesimleri de birleştirici/bütünleştirici bir işlevi (integrative Funktion) de yerine getirler. Böylece siyasi partiler, kolektif çıkarlara yönelik tasarladıkları birbirinden farklı siyasal, sosyal ve ekonomik hedefleri devlet düzlemine kanalize etmeye ve bunları aynı resmi düzlemde gerçekleştirmeye çalışırlar. Bu nedenle siyasi partiler, Niklas Luhmann’ın ifadesiyle, “kolektif olanı bağlayıcı kararlar” alarak kendi güçlerini onlara sağlanan demokratik sistem içerisinde devamlı kılmak isterler. Bu bakımdan siyasi partiler, gerek değer ve tutumları gerek de düşünsel duruş ve inançları ile devleti biçimlendiren, ülkedeki siyasal kültürü belirleyen ve toplum ile devlet
arasında bir köprü görevi üstlenirler.

Hristiyan Demokrat Birliği partisi (CDU), Federal Almanya Cumhuriyeti'nin 70 yıllık tarihinde tek başına ya da koalisyon ortağı olarak toplam 50 yıl hükümette yer almış ve sekiz Şansölyeden beşini politikacıları arasından çıkarmayı başarmış bir partidir. Avrupa partileri arasında da sıra dışı bir başarı modeli sergileyen CDU, 1949-2005 yılları arasında yapılan on altı genel seçimden sadece dördünde yüzde kırkın altında oy almıştır. Bu bakımdan Federal Almanya Cumhuriyeti‘nin hâkim partisi konumunda olan CDU‘nun başarı öyküsünü anlamak isteyenler onun tarihisel gelişimini yakından bilmelidirler. Bu çalışma, II. Dünya Savaşı sonrası Almanya‘sının yirmi beş yılını aydınlatarak Konrad Adenauer öncülüğündeki CDU partisinin kuluruşunu, yükselişini ve seçim başarılarının ardındaki dinamikleri analiz etmeyi amaçlamaktadır.

Konuyu kristalize edebilmek için çalışmanın ana ilgi odağı, CDU partisinin kurulduğu dönemsel koşullara, bu partinin beslendiği siyasal geleneklere, sahip oldukları güçlü liderliğe, iç ve dış siyasette uyguladığı sosyo-ekonomik politikalarına yoğunlaşacaktır. Bu minval üzere çalışmaya yön tayin edecek olan çekirdek sorular şunlardır:

1-Siyasal parti nedir ve geniş toplumsal kitlelere ulaşmayı başaran Halk-partisinin (Volkspartei: Catch-All Party) temel unsurları nelerdir?
2-Devletin içinde bulunduğu tarihsel koşullar,  bir siyasi partinin başarısında ne gibi bir etkiye sahiptir?
3-Bir siyasi partinin güçlü bir geleneğe ve siyasal bir kimliğe sahip olması bir partinin başarılı olmasında ne gibi bir öneme sahiptir?
4-Karizmatik bir lider ve güçlü bir liderlik kadrosu bir siyasi partinin yapısında, toplumsal kabulünde ve seçim başarısında nasıl bir etkiye sahiptir?
5-Bir siyasi partinin sosyal, siyasal ve ekonomik entegrasyon başarıları (yani iç siyasette farklı toplumsal tabakaların desteğini kazanması, büyük kitlesel çıkarları derleyip toparlama kabiliyetine sahip olması, izlediği ekonomik politikalar ve dış siyasetteki diplomasi performansı) ile seçimlerde elde ettiği başarılar arasında nasıl bir bağ vardır?
6- Çalışmaya konu olan bu siyasi partinin başarı kaynakları ışığında genel-geçer ilkeler elde edebilir miyiz?

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2021 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı