%26
Biz Rakı İçeriz - Zat, Vefa

Biz Rakı İçeriz

Vefa Zat

Yayınevi: Overteam

Yayın tarihi: 05/2008

ISBN: 9786054588046

Türkçe | 216 Sayfa |

Tür: Yemek Kültürü

  • 14,99 TL
  • 20,25 TL

Rakı geleneğiyle ilgili tecrübelerini ve kırk yılı aşkın barmenlik kariyeri süresince biriktirdiği anılarını www.buyukkeyif.com sitesinden okurlarıyla paylaşan Vefa Zat, şimdi de hacimli bir kitapla okurlarının karşısına çıkıyor. "Biz rakı içeriz", Zat'ın daha önce sitede yayınlanmış elliyi aşkın yazısının gözden geçirilmiş bir seçmesine yer veriyor. Kitapta, rakının yapılışı ile zaman içinde uğradığı değişiklikleri konu edinen titiz araştırmalara yer verilirken, bazı başka içkilere dair pek az bilinen inceliklere de değiniliyor. İstanbul'un en eski meyhaneleri, eğlence mekanları ve o mekanlarla özdeşleşmiş tarihi kişilikler, kitabın ele aldığı konular arasında.

Rakı'nın muhtelif versiyonlarının yanısıra, bira, viski, votka ve şarap, hiç bir yerde işitilmemiş hikayeleriyle birlikte kitabın değindiği içkiler arasında. Kitap ayrıca Atatürk'ün rakıyla olan ilişkisine değişik zaman kesitlerinden çıkarak yeni yaklaşımlar getiriyor. Kitapta konu edilen tarihi kişilikler arasında Besteci Selahattin Pınar, Edebiyatçı Ahmet Rasim, Zeki Müren gibi isimlerin, meyhane atmosferi içindeki anıları aktarılıyor.

Kitabın arka kapağında okurlarına eski İstanbul bıçkınlarının argolu jargonuyla seslenen Zat, onları çilingir sofrasına şu sözcüklerle çağırıyor:

"Beleşe yatmadan, otlamadan, helalinden cümbüşleyelim... Çakıştıralım, çekizleyelim, dipleyelim, gagayı ıslatalım... Ama, ne ibiş olalım ne de zurna. Civataları gevşetelim, kıkırdayalım, gıcırdatarak makaraları çekelim, gevşetelim... Kafaları dumanlarken, habeye kayalım. Şenliğe yumulup adabıyla zilliği kıralım... Anzorot sofrası mancasız olmuyor..." Tanıtım Yazısı'ndan

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı