%10
Bizansın Düşüşü : Sultan Mehmed Han’ın İstanbul’u Fethi - Zweig, Stefan

Bizans'ın Düşüşü : Sultan Mehmed Han’ın İstanbul’u Fethi

Stefan Zweig

Yayınevi: Kanon

Yayın tarihi: 02/2019

ISBN: 9786058103429

Çevirmen : İlker Balkan

Türkçe | 80 Sayfa | 13,5 x 21 cm

Tür: Tarih Çalışmaları

  • 10,80 TL
  • 12,00 TL

Yazar Hakkında:

28 Kasım 1881 – 22 Şubat 1942 tarihleri arasında yaşamış, A-vusturya doğumlu romancı, oyun yazarı, gazeteci ve biyografi yaza-rıdır. Roman, öykü, tiyatro, deneme, şiir, seyahat, anı türlerinde yirmiden fazla eser vermiştir.
Habsburg İmparatorluğu'nun başkenti Viyana'da varlıklı ve kültürli bir Yahudi ailenin çocuğu olarak doğdu. Babası bir tekstil sanayicisi olan Moritz Zweig, annesi ise İtalyan Yahudisi bankacı aileden gelen Ida Brettauer idi. Ailenin ikinci oğlu olan Stefan Zweig, küçük yaşlardan itibaren kültür ve edebiyat alanında eğitim görme-ye başladı; İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Latince ve Yunanca öğrendi. Viyana ve Berlin Üniversiteleri’nde felsefe öğrenimi gördü. İlk şiirlerini lisedeyken, Hugo von Hofmannsthal'ın ve Rainer Maria Rilke'nin eserlerinin etkisiyle yazdı. 1901'den sonra, Fransızca yazan Paul Verlaine ve Baudelaire'in şiirlerini Almanca’ya çevirdi.
Avrupa'nın içine düştüğü durumdan duyduğu üzüntü ve yaşa-mındaki düş kırıklıkları nedeniyle 22 Şubat 1942'de Rio de Janeiro' un Petropolis kentindeki evinde, karısı Lotte ile birlikte uyku hapları içerek intihar etti. Buna Hitler’in dünya düzenini kalıcı sanmasının verdiği karamsarlığın yanı sıra, kendi dünyasının asla bir daha var olmayacağı düşüncesi neden oldu.
 

ARKA KAPAK YAZISI:

Bir çağı bitirip bir başka çağı açan ender olaylardan olan İstanbul'un fethi, gerçekleştiği günden bu yana hem tarihsel çalışmalara konu olmakta, hem dünya siyasetini etkilemekte, hem de efsaneler yaratmaktadır.
Doğu Roma İmparatorluğu'nun topraklarına yayılan Osmanlı Devleti, bu fetihle gerçek bir imparatorluğa dönüşmüş ve kendisini yeni Roma İmparatorluğu olarak görmeye başlamıştır. Hem bu fikri kabullenen hem de Türkler'e hak ettikleri değeri vermek hususunda yetkin davranan yazar, derin bir öykü anlatma tutkusuyla bir tarihî panorama çizmeyi başarıyor. Fethi hazırlayan sürece kısaca değinen ama daha çok, batılı bir gözle kiliseler arasındaki kavgayı, güç çekişmelerini ve çatışmaları yorumlayan yazar, bu eserinde kendi dünyasının değerlerini aşkın bir tutumla ortaçağın değerlerine ışık tutmak için kullanıyor.
Ünlü Alman yazar ve biyograf Stefan Zweig'ın eşsiz anlatımı ve konuya tarafsız yaklaşımıyla oluşmuş bu metin, fetih ve fethin Avrupalılar için öneminden bahseden bölümüyle de fikir dünyamıza katkı sağlıyor.

 

 

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı