%20
Bizim Müstakbel Hep Harap Oldu : Suriyeli Sığınmacıların Gündelik Hayatı - Deniz, A. Çağlar

Bizim Müstakbel Hep Harap Oldu : Suriyeli Sığınmacıların Gündelik Hayatı

A. Çağlar Deniz

Yayınevi: İstanbul Bilgi Üniversitesi

Yayın tarihi: 12/2016

ISBN: 9786053994633

Yazar : A.Banu Hülür Yusuf Ekinci

Türkçe | 238 Sayfa | 16X23 cm

Tür: Genel Sosyoloji

  • 30,40 TL

 2011 yılında Suriye’de başlayan savaşın ardından yaşanan göç, Türkiye’deki şehirlerin demografik, ekonomik ve kültürel yapısında önemli değişikliklere yol açtı. Özellikle Suriye sınırına yakın şehirler kapasitelerinin üzerinde sığınmacı nüfusuyla karşı karşıya kaldı. Böylesi büyük göçler, insanlık tarihinde sıkça karşılaşılan türden olaylar değildir. Yüzyılda bir rastlanacak böylesi bir toplumsal olayın sebep olduğu sonuçları ve ilişki ağlarını ele almak entelektüel bir sorumluluktur aynı zamanda. 115 görüşmeci ile yüz yüze derinlemesine yapılan mülakatlar, katılımlı gözlemler ve doküman incelemeleriyle elde edilen verilere dayanan bir buçuk yıllık bu çalışmada, kentlerde yaşayan Suriyelilerin yerel halkla kurdukları ilişkiyi anlamaya çalışan A. Çağlar Deniz, Yusuf Ekinci ve A. Banu Hülür bu çalışmada birtakım sorulara da cevap aramaktadır: Yerleşik bir kültürün var olduğu bir topluma kısa sürede şehir kültürünü etkileyecek kalabalıkta bir göçmen kitlesinin gelmesi, gündelik hayatı nasıl etkilemektedir? Sığınmacılar yabancısı oldukları şehirde yaşama tutunmak için neler yapmaktadırlar, yaşama tutunurken hangi taktikleri geliştirmektedirler? Gaziantep ve Kilis özelinde Suriyeli sığınmacıların karşılaştıkları uyum sorununun sebepleri nelerdir? Bu iki şehrin ahalisinde Suriyeli sığınmacılarla ilgili oluşmuş olumlu-olumsuz kanaatler nelerdir? Bu kanaatler “strateji” ile hangi alanlarda temas ediyor? Bu kanaatler bir çatışmayı mı besliyor yoksa bir uyumu mu? İdari yapının sığınmacılara bakışı bir “istisna” haline tekabül ediyor mu? Sığınmacılar etrafında oluşturulan “simülasyon”, son kertede gerçeği üretmeye devam edebiliyor mu, yoksa gerçeğin kendisini alt ettiği bir uygulama haline mi dönüşmüş durumda?  Sığınmacıların gündelik yaşamı, hayata nasıl tutundukları, geliştirdikleri yaşama tutunma taktikleri, geçim yolları, hem birbirleriyle hem de Türkiye vatandaşlarıyla ilişkileri, Türkçeyi öğrenme düzeyleri, eğitim meselesini nasıl hallettikleri, karşılaştıkları yasal mevzuatlarla nasıl başa çıktıkları, Suriye’de yaşamaya devam eden akraba ve tanıdıklarıyla bağlarına dair çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışma, literatürde böyle bir boşluğu doldurmak amacıyla, Suriyeli sığınmacıların gündelik hayat deneyimlerine ve gündelik yaşama tutunma pratiklerine odaklanmayı amaçlamaktadır.
Kitabın adına da konu olan Halepli Emced’in şu sözlerine kulak vermek gerekir: “Suriye’de fitne oldu, savaş çıktı. Gençliğimin çalındığını düşünüyorum, bizim müstakbel hep harap oldu, gitti.”

YAZAR HAKKINDA: A. ÇAĞLAR DENİZ: Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde lisans, Gazi Üniversitesi SBE Din Sosyolojisi Bölümü’nde yüksek lisans öğrenimi gören Deniz, doktorasını İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde tamamladı. University of Delaware’de (2012-2013) misafir araştırmacı, Univerza v Ljubljani’de (2014) ve Kırgız-Türk Manas Üniversitesi’nde (2015) misafir hoca olarak bulundu. Yazarın daha önce yayımlanmış eserleri şunlardır: Vatansız Aşk (Yakamoz, 2002) ve Türk Modernleşmesinde Düşünsel Dönüşümler (Anahtar Kitaplar, 2013), Öğrenci İşi (İletişim, 2015), Hafıza Yelpazesi (2014, E). Ayrıca Toplumsal Hareket Teorileri ve Ortadoğu İsyanları (2015, Orion), Öteki Muhafazakarlık (2016, Phoenix), Yeni Medya ve Toplum (2016, Literatürk) adlı kitaplarda bölüm yazarlığı ve editörlük yapmıştır. Deniz, TRT tarafından hazırlanan Öğrenci İşi adlı belgeselin de danışmanlığını yapmıştır. Uşak Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde öğretim üyesidir. YUSUF EKİNCİ: Kafkas Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde lisans, Gaziantep Üniversitesi SBE Sosyoloji Bölümü’nde yüksek lisans öğrenimi gördü. Çalışmalarını çeşitli yayınlarda kitap bölümü olarak ve çeşitli süreli yayınlarda makale şeklinde yayımladı. Türkiye’de İslam ve Sol (Vivo Yayınevi, 2014), Öteki Muhafazakârlık (Phoenix, 2015) ve Kent Fragmanları (Phoenix, 2016) adlı derleme eserlere kitap bölümleriyle katkıda bulundu. Halen Yıldırım Beyazıt Üniversitesi SBE Sosyoloji Bölümü’nde doktora öğrenimine devam etmektedir. 2010 yılından bu yana Gaziantep’te öğretmen olarak çalışmaktadır. A. BANU HÜLÜR: Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden 2002 yılında lisans ve 2006 yılında yüksek lisans derecesi aldı. Ocak 2014’te Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Halkla İlişkiler ve Tanıtım Anabilim Dalı’nda inançlara yönelik söylemin ideolojik inşası konulu doktorasını tamamladı. Abant İzzet Baysal Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünde görev yapan yazar Yeni Medya ve Toplum (2016, Literatürk) kitabının bölüm yazarı ve eş editörüdür.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı