Bonapartizmden Faşizme: Olağanüstü Burjuva Rejimlerin Marksist Bir Tahlili - Çağlı, Elif

Bonapartizmden Faşizme: Olağanüstü Burjuva Rejimlerin Marksist Bir Tahlili

Elif Çağlı

Yayınevi: Tarih Bilinci

Yayın tarihi: 12/2004

ISBN: 9789758517107

Türkçe | 333 Sayfa |

Tür: Siyaset Bilimi

Dünya çapında otoriter ve militarist eğilimlerin yeni bir yükseliş evresine girdiği şu günlerde burjuva rejimin ol olağanüstü biçimler konusuna eğilmek önem taşıyor. Diğer pek çok konuda olduğu gibi bu konuda da tarihsel belleği tazelemek ve geçmiş deneyimlerin sağlıklı bir değerlendirmesini yapmak gerekiyor.

Elif Çağlı bu kitapta Fransa'da Marx döneminde yaşanan Louise Bonaparte'nin 18 Brumaire deneyiminden Almanya'daki Bismarck dönemine, İtalyan ve Alman faşizminden İspanya ve Portekiz'e, Yunanistan'dan Latin Amerika'ya kadar uzanan geniş deneyimleri göz önünde bulundurarak, burjuvazinin olağanüstü rejimlerinin biçimlerini ve evrimlerini, bu rejimlerin nasıl değerlendirilmesi gerektiğini ve değerlendirmenin hangi teorik-politik temellere dayanması gerektiğini ortaya koyuyor.

Şüphesiz Türkiye deneyimi burada önemli bir sayfa oluşturuyor. Çağlı, Türkiye'deki burjuva rejimin kuruluş süreç ve sonraki evrimi, yaşanan darbeler ve bunların doğurduğu rejimlerin karakteri sorununu tartışarak, modern Türkiye tarihine Marksist bir perspektif ortaya koyuyor.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı