%20
Bütün Oyunları Cilt 2 : Brecht - Brecht, Bertolt

Bütün Oyunları Cilt 2 : Brecht

Bertolt Brecht

Yayınevi: Boyut Tiyatro

Yayın tarihi: 06/2005

Çevirmen : Yılmaz Onay

Türkçe | 463 Sayfa | 13,5 x 22 cm.

Tür: Oyun

  • 36,00 TL
  • 45,00 TL

Cilt 2 / BERTOLT BRECHT

Vahşi Ormanda / Kentlerin Vahşi Ormanında/ İngiliz Kralı II. Edward'ın Yaşamı

/ Adam Adamdır (1926)/

Adam Adamdır (1938) 

Kentlerin Vahşi Ormanında: (Ç.: Yılmaz Onay) 1912 yılında Chikago'da iki insanın tanımlanamaz bir ring kavgası içinde büyük kentin vahşi ormanına gelmiş olan bir ailenin çöküşü anlatılmakta. Bu oyunda Brecht, kavga etmeyi, boğuşmayı doğrudan gösterirken kapitalist düzendeki ailenin çöküşünü acımısızca sergilemekte ve bu düzendeki insan ilişkilerinin yalnızca satın alabilme gücüne göre işlediğini vurgulamakta.

İngiliz Kralı II. Edward'ın Yaşamı:(Ç.:Yalçın Baykul) Marlow'un Kral II. Edward oyununun yeniden yazımıdır. Brecht bu tarihi oyunu, epik tiyatro özelliklerine uygun olarak kral ve özel çevresini, soylular sınıfını ve halkın davranışlarını ve bu üç toplum kesiminin birbirleri üzerindeki etkileşimiyle varılan sonuçlarını anlatmakta.

Adam Adamdır:  Bu oyun bir tez ve onun kanıtlanması biçiminde bir mesel oyunudur. Oyunda, sıradan bir işçi olan Galy Gay'in, sonradan nasıl insanlık için bir savaş makinesine dönüştüğünü, bu nedenle de kişiliklerin nasıl çözülüp dağıldığını anlatmakta. Oyunun tezinin, en etkili ve doğru tanımlamasını oyun kahramanı Dul Begbick yapar:

Bertolt Brecht Efendi der ki, ‘Adam Adamdır’. Herkes de diyebilir bunu besbelli./ Ama Bertolt Brecht kanıtlıyor da ardından Bir insandan neler neler yapılabildiğini/Burada bu akşam, bir insan, parçaları eksilmeksizin / Sökülüp yeniden takılacak, otomobil gibi; /Adama insan yönünden yaklaşılacak /Etkili biçimde, sıkmadan, denecek ki ona ‘Uy bu dünyanın gidişine artık/ Sen de çıkarına bak gitsin! Gözümüzü dört açmazsak eğer, akşamdan sabaha/ İnsan kasabı bile yaparlar adamı.

 

 

Bütün Oyunları Cilt için şu an mevcudu olmayanlar

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı