%20
Bütün Oyunları Cilt 6 : Brecht - Brecht, Bertolt

Bütün Oyunları Cilt 6 : Brecht

Bertolt Brecht

Yayınevi: Boyut Tiyatro

Yayın tarihi: 10/2000

ISBN: 9789758106622

Çevirmen : Yılmaz Onay

Ciltli | Türkçe | 279 Sayfa | 13 x 20 cm

Tür: Oyun

  • 40,00 TL
  • 50,00 TL

Cilt 6 / BERTOLT BRECHT

Küçük Burjuvanın Yedi Ölümcül Günahı / Horasyalılar ve Kuriasyalılar /

Carrar Ana'nın Silahları / III. Reich'ın Korku ve Sefaleti /

Küçük Burjuvanın Yedi Ölümcül Günahı Fransa'da sahnelenmek üzere yazılmış ve orada Nisan 1933'de sahnelenmiş bir bale eseridir. Bu eserde metalaşan aşk teması işlenir. Oyunda, yedi tabloyla, para kazanıp memlekette kalan ailesine bir ev yapmaları amacıyla para gönderebilmek için büyük kente gelen küçük bir dansçının öyküsü anlatılır. Şarkıcı ve koro olarak sahnede bulunan aile, olayı yorumlar; şarkıcı zaman zaman da olayın içine girer. Katolik anlayışına göre, kişiyi Tanrının merhametinden yoksun bırakan ve onu ebedi lanete uğratan 7 ölümcül günah vardır: İffetsizlik-Tamah-Öfke-Acımasızlık-Kıskançlık-Gurur-Doymazlık. Brecht eserini bu temel günahlar üzerine değil, insanları burjuva toplum içinde barınamaz hale getiren davranışlar üzerine kurmuştur.

Horasyalılar ve Kuriasyalılar  Oyunun konusu, bir antik Roma söylencesinden alınmıştır. Roma ile Alba Longa kentleri arasında sınır anlaşmazlığından çıkan savaş, kuvvetçe birbirine denk olan, Roma adına üçüz kardeş Horaslar, Alba Longa adına da başka bir üçüz kardeş Kuriaslar tarafından yürütülür; savaş uzun süre sonuçsuz kalır. Sonuna doğru, Horasların üçüzünün ikisi ölür, Kuriasların üçüzlerin üçü ise yaralanır; tek kalan Horas, yaralı olan rakiplerini yok etmek için önce kaçar, yaralı rakipleri onu kovalarlarsa da, herbiri tek tek ona yetişebildiğinden, bu kurnazlığı sonucu hepsini sırayla öldürür. Her kahraman bir orduyu temsil etmektedir. Brecht bu öyküyle, savaşların yalnızca eşitsizlik olduğundan çıkmadığını, eşitlik halinde de çıktığını söylerken, özet olarak hilenin bir şeyi kanıtlamadığını, raslantısal olduğunu ve öğreticiliğinin az olduğunu, yalnızca hile öğretmenin zavallıca bir iş olacağını gösterir; ayrıca, "saldırı savaşı" ile "savunma savaşı"nın ayrı anlamlarını özellikle vurgulamayı amaçlar.

Carrar Ana'nın Silahları ) Oyun, Kuzey İspanya'da Basklı bir balıkçı köyündeki bir balıkçı evinde Nisan 1937'de bir gece süresi içinde geçer.

Bu savaşta Halk Cephesine katılmış kocasını kaybetmiş olan iki yetişkin oğula sahip anne Carrar, çocuklarının savaşa katılmaması için direnir; oysa, 20 yaşındaki büyük oğlu Juan, sevgilisi ve köyün delikanlıları tarafından Franco'ya karşı savaşmak için baskı altındadır. Kadın oğlunu bu işten uzak tutmak için onu her gün denize balık avlamaya gönderir. Juan gece de denizdedir ve evin penceresinden onu izlemektedirler. Eve ansızın, milis güçlerinde çarpışan kadının erkek kardeşi İşçi Pedro gelir; Carrar Ana'nın sakladığını bildiği silahları almak için gelmiştir. Kadın silahları vermemekte direnir. Bu tartışma sırasında denizdeki Juan'ı izleyememişlerdir; bir süre sonra eve Juan'ın cenazesi getirilir; onu Franco güçleri vurmuştur. Bunun üzerine Carrar Ana düşüncelerini değiştirir ve savaşa katılacağını haykırır.

 

 

Bütün Oyunları Cilt için şu an mevcudu olmayanlar

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı