%26
Bütüncül Tarih : Özgür Neden Bağlamında Küreselden Yerele - Koçal, Yakup Bilgin

Bütüncül Tarih : Özgür Neden Bağlamında Küreselden Yerele

Yakup Bilgin Koçal

Yayınevi: Post

Yayın tarihi: 09/2021

ISBN: 9786057682802

Türkçe | 246 Sayfa | 13,5 x 21,5 cm

Tür: Deneme

  • 29,60 TL
  • 40,00 TL

 Toplumlar tarihlerinden güç alırlar ve geleceklerini buna göre belirlerler. Önemli olan tarihi doğru anlamaktır. Bu amaçla başvurulan orijinal kaynaklar yetersiz kalabilir. Çare sosyal bilim dallarından faydalanmaktır ki tarihi olaylara geniş bir açıdan bakmamızı sağlar ve öncelikle karşımıza çıkan tarih felsefesidir. Ünlü düşünürlerin insanlık tarihi hakkındaki değerlendirmelerini daima dikkate almak gerekir.

‘Bütüncül Tarih’ yaklaşımıyla Yakup Bilgin Koçal, “Tarihi nasıl doğru anlarız?” sorusunu önce ortaya koymakta ve akabinde kendi çözümünü sunmaktadır. Derdi insanı ve toplumu anlamaktır.

Millî Mücadele Dönemi, yazar tarafından çok farklı ama bence doğru bir bakış açısıyla ele alınmıştır. Daha önce Yalova’nın Kurtuluş Savaşı dönemi, özellikle bölgede Türklere yapılan zulümler üzerine birçok yayın yapılmıştı. Fakat Yakup Bilgin Koçal bu eserinde bütün yerel ve sözel tarih araştırma ve değerlendirmelerinde görülen farklı yorumlara karşı çok sağlam bir metot geliştirmiştir. Olaylar, olayların meydana gelmesine sebep olan etkenler açıklanarak birer birer irdelenmekte, doğru sonuçlara işaret edilmektedir.

Bunu yaparken de öncelikle tarih felsefesine değinerek ve çarpıcı örnekler vererek, tarihe nasıl bakmamız gerektiğini Yalova’nın yakın tarihi üzerinden açıklamaktadır.

Bu çalışma, hem tarihe farklı bakışıyla bir eksikliği dolduracak hem de okuyanların Yalova ve çevresinde gerçekleşen olayları daha iyi anlamalarını sağlayacaktır. (Prof. Dr. Ahmet TAŞAĞIL)

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2021 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı