%20
Çağdaşlaşma ve Hadis Tartışmaları - Hatiboğlu, İbrahim

Çağdaşlaşma ve Hadis Tartışmaları

İbrahim Hatiboğlu

Yayınevi: İz

Yayın tarihi: 07/2010

ISBN: 9789753558136

Türkçe | 399 Sayfa |

Tür: Din / İslamiyet

  • 53,60 TL

Sünnete yöneltilen tenkitlerin ağırlık kazandığı bu çalışma sayesinde, İslami ilimler geleneğinin özgün bir parçasını oluşturan hadis ilminin, İslam'ın doğuşu ile eş zamanlı bir geçmişe sahip bulunduğu, zamanla gelişen ve dinamik bir yapıya bürünen hadis usulü ilminin kendi içinde tutarlı ve diğer İslami disiplinlerle inşai bir iletişim halinde bulunduğu, Avrupa aydınlanma hareketinin müslümanlar üzerindeki tesiri sebebiyle, özellikle entellektüel kesimin zihninde , mevcut yapıya nispetle büyük bir kırılmanın meydana geldiği ortaya çıkmıştır.

Yine bu çalışma ile, sosyal değişmeyle, din arasındaki ilişkinin sağlıklı şekilde sürdürülebilmesi için, karşılıklı iletişim ve anlayışın zorunlu olduğu, değişim taleplerinin dışarıdan değil, mevcut yapının içinden desteklenmesi gerektiği anlaşılmıştır.

Ancak 'içerden' bir bakış ve yaklaşım sayesinde, hadis ilim geleneğinin kendine haslığı kavranabilir, ve ancak bu yolla ilim geleneği içindeki değişimin dinamikleri tespit edilerek, toplumsal değişim ile sağlıklı irtibatı kurulabilir.

Önerilen tekliflerdeki, öteki kültür ve algılayışlarda irtibatlı olduğu intibaını verecek hiçbir yaklaşım, hadise değer vermeleri itibariyle asli unsur olan müslümanlar arasında yaygınlık kazanma şansı bulamayacaktır. Elinizdeki bu çalışma, içeriden yapılmış tehlikeler ihtiva eden bir çaba olarak algılanabilirse ve bu uğurda atılmış adımlara vesile olabilirse hedeflenen sonuca ulaşılmış demektir.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı