Cem Sultan - Mutafçıyeva, Vera

Cem Sultan

Vera Mutafçıyeva

Yayınevi: Örgün

Yayın tarihi: 11/2002

ISBN: 9789757651147

Türkçe | 524 Sayfa | 13,5 x 19,5 cm

Tür: Tarihsel Roman

Cem adı, yüzyıllarca önce herkesin dilinde olmasına karşın çoktan unutuldu. O zamanlar, Cem'le ilgili şiirler (kasideler, gazeller, mesneviler) yazılıyordu. O günlerde gazeteler yayınlansa ve bu gazeteleri tefrikaları olsaydı, belki günlerce yaşamı anlatılacaktı. Ülke ülke gezen aşıklar Cem ile ilgili ağıtlar söylüyorlardı. On beşinci yüzyılda Batılıların Zizim adı verdikleri Cem Sultan'dan daha ilginç, daha heyecen verici konu bulunamazdı.

Yazarlar ve ozanlar için, çoğu zaman olduğu gibi, Cem ancak bir konu idi. Üzerine aklına gelenleri işledikleri bir kanaviçe. On beşinci yüzyıl dünyası için Cem, talihsiz bir yalnız adam, kendisi gibi yalnız ve can sıkıntısından bunalmış soylu bayanlarca acımasızca aldatılmış bir sevgili idi. Onlara göre Cem, saray oyunlarının kurbanı olmuş, insanlar tarafından aldatılmış billur temiz bir gençti.

Gerçekte bu Cem Sultan değil, on beşinci yüzyılın bir kahramanıydı. Ona herhangi başka bir ad da verilebilirdi, fakat zizim'in Doğulu, giz dolu ve çok yaygın olmak gibi üstünlükleri vardı. Romantik kurban Zizim'in adı çok zaman dillere destan oldu. Sonra da unutulup gitti.

Vera Mutafçıyeva

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı