Cengiz Han : Yaşamı Ölümü ve Yeniden Dirilişi - Man, John

Cengiz Han : Yaşamı Ölümü ve Yeniden Dirilişi

John Man

Yayınevi: Nok Kitap

Yayın tarihi: 09/2004

ISBN: 9789758823482

Çevirmen : İsmail Tulçalı

Türkçe | 407 Sayfa |

Tür: Dünya Siyasi Tarihi  |  Uygarlıklar Tarihi

Cengiz Han, tarihteki ölümsüz isimlerden biridir; felaket, kahraman, askeri deha ve yarı-tanrı olarak anımsanır. Müslümanlara, Ruslara ve batılılara göre Cengiz; milyonların katili, acımasız bir zalimdir. Anavatanı olan Moğolistan'da, ulusun saygıdeğer babası; Çin'de ise hanedanın kurucusu olarak onurlandırılır. İç Moğolistan'daki mozolesinde, Moğollar Cengiz'in ruhu için dua ederler. Dünyanın en merhametsiz işgalcisi, Moğolistan'da barışın ve uzlaşmanın temsilcisidir.

Cengiz gençlik yıllarında, uzak dağ eteklerinde düşmanlarından saklanan bir kaçak olarak yaşıyordu. Ancak aynı kişi, dünya üzerindeki en büyük imparatorluğu kurarak, dünya tarihini değiştirdi. Ölümüne (1227) kadar Roma topraklarının iki katı büyüklüğünde bir imparatorluğu, zekice; ama bir o kadar da zalimce yönetmeyi başardı. Varisleri; işgal edilen toprakları elde tutabilmek ve sınırları daha da genişletebilmek için, Cengiz'in öldüğü haberini gizlediler ve bu giz, onu günümüze kadar sardı. Hala keşfedilememiş ve hazinelerle dolu olduğu düşünülen Cengiz'in mezarı, günümüze dek sayısız spekülasyona konu edilmiştir.

Bu kitap, Cengiz'in yükselişi ve fetihleriyle ilgili, dikkat çekici bir çalışmadır. John Man, Çin ve Moğolistan'daki birincil kaynaklardan yararlanarak, Cengiz'in yaşayan etkisini ortaya koymayı hedefliyor. Yazar, Cengiz'in kendi soylarından geldiğini savunan iki ülke; Çin ve Moğolistan arasında yaşanan gerilime ışık tutuyor. Man, Cengiz'in hayatını kaybettiği sanılan gizli vadide araştırma yapan ilk yazar ve onun gömüldüğü düşünülen 'kutsal dağ'a tırmanan birkaç batılıdan biridir.

Bu çarpıcı anlatı; Cengiz'i, onun yaşadığı ve savaştığı mekanları, onu hala sarmalamakta olan sevgiyi resmeder. Efsaneye, geleneğe ve tartışmalara göre; Cengiz hala yaşıyor...

Cengiz Han için şu an mevcudu olmayanlar

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı