Cephede Bir Muallim : Şehit Ethem - Canbey, Mustafa

Cephede Bir Muallim : Şehit Ethem

Mustafa Canbey

Yayınevi: Yarımada

Yayın tarihi: 05/2008

ISBN: 9789944263160

Türkçe | 125 Sayfa |

Tür: Modern Türkiye Tarihi

Çanakkale Savaşı'na dair bugün elimizde çok az sayıda yazılı belge var. Bu yüzden savaş anının şartlarının daha iyi anlaşılması açısından o dönemde yazılan mektuplar büyük önem taşıyor. Gerek düşman cephesinde gerekse Osmanlı cephesinden ailelere gönderilen mektuplarda, şairlerin şiirlerine yansıyan dehşet gözler önüne seriliyor. İşte bu az sayıda mektuptan biri savaşın o dehşet anında yazılmış olan fakat dehşetten daha çok ırmaklardan, kırlardan ve koyunlardan söz eden İbrahim Ethem'in mektubu.

Çanakkale Savaşı'na gönüllü olarak katılan Şehit Muallim Ethem'in kıta kaydı: "3.Kolordu, 57. Alay, 2. Tabur, 6. Bölük" yani Mustafa Kemal Atatürk'ün Arıburnu'nda, o meşhur emri verdiği alayın şanlı askeri. Aynı zamanda idealist bir Edebiyat öğretmeni...

Çanakkale Savaşı'nda, gökten şarapnel parçalarının yağdığı o dehşetli günlerde, çatışmaların durduğu nadir anlardan birinde bir armut ağacının altına oturdu ve o zamanlardan bugüne kalan en anlamlı metinlerinden birini kaleme aldı. "Valideciğim" diye başladığı mektubunda, savaştaki oğlunun özlemi ile yanıp tutuşan biricik annesinin yüreğine biraz olsun soğuk su serpebilmek için bütün edebi gücünü kullandı.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı