Cerrahi Uygulamalarda Yaklaşımlar : Ortopedi ve Travmatoloji - Şaylı, Uğur

Cerrahi Uygulamalarda Yaklaşımlar : Ortopedi ve Travmatoloji

Uğur Şaylı

Yayınevi: Güneş Kitabevi

Yayın tarihi: 01/2012

ISBN: 9789752774292

Türkçe | 772 Sayfa | 20 x 28 cm

Tür: Tıp

“ Ortopedinin temel eğitim kitaplarından biri olan bu eser, anatomik yaklaşımı, sinirlerarası planı, subperiosteal disseksiyonu, biyolojik korumayı, güvenli cerrahiyi ve diğer temel noktaları bir oya titizliğinde işleyegelmiştir. Elinizdeki bu son baskıda da minimal invaziv girişimleri, kalkaneus ve omurgaya yönelik yeni cerrahi uygulamalar eklenmiştir. Klasik bilgilerin yanında yeni gelişmelerin süzgeçle taranarak eklenmesi bu kitabın vazgeçilmez olmasına temel teşkil etmektedir… ”
 
“ …Tarihi boyunca bu eğitici kitap konusunda en çok satan kitap olarak kalmıştır, beş dile tercüme edilmiştir ve tüm beş kıtada yaygın olarak kullanılmaktadır…. ”
Çoğunlukla dünyadaki eğitim çalışmalarında asistanlar tarafından çok beğenilmiş ve yazarlarına teşekkür edilmiştir, özellikle zor, komplike ve acil vakalarda başvurulan bir referans kitabı niteliğindedir. Yine asistanlar klasik cerrahi yaklaşımların ilk olarak tanımlayıcısı A.K Henry’e katkılarından dolayı ayrıca büyük oranda saygı duymaktadırlar.
 
… Standart kabul edilen eğitim kitaplarının gelişmeleri takip etmesi zorunludur. Bu noktada zorluk moda olan uygulamalar ile kalıcı değişikliklerinin arasındaki ince çizginin ayırt edilebilmesinde yatmaktadır. Genç cerrah zamanın modası olan konular hakkında da bilgi sahibi olmalıdır. Bu kitabın ilk baskısında subperiosteal diseksiyon kavramına büyük önem verilmiştir. Subperiosteal diseksiyon cerrahı kemiğe yakın olan hayati yapıların yaralanmasından korumakta ancak kemik ve etrafındaki yumuşak dokularda belirgin derecede devitalizasyona yol açmaktadır. Son 24 yıldır cerrahi uygulanacak bölgede kan dolaşımının korunması, üzerinde yoğun çalışılan bir noktadır. Kitabın ikinci baskısında subperiosteal diseksiyon prensipleri ve epi-periosteyal planlar vurgulanmıştır.
 
Minimal girişim cerrahisi Ortopedide yıllardır gündemdedir. İntrameduller çivileme, kapalı metodla yapılarak kırık bölgesinin açılmadığı ve böylece kırık hematomunun bozulmadığı tekniktir. Benzer şekilde eksternal tespitte kırık bölgesinde stabiliteyi sağlarken kırık hematomunu korumakta ve kırık bölgesinde doğal iyileşme dönemlerini bozmamaktadır. Artroskopi minimal girişim cerrahisinin muhtemel en güzel örneğidir, üçüncü baskıda diz ve omuz ile ilgili standart artroskopik girişimler geniş şekilde irdelenmiştir.
 
Dördüncü baskı minimal girişim cerrahisinde ki yeniliklere açıktır. Bu yaklaşımlar temel olarak travmatolojide kullanılmakta ve özellikli iki yazarın majör cerrahi uygulamalarını ve onların asistanlarını ilgilendirmektedir. Yeni tanımlanan minimal girişimler humerus ve femur distali ve tibia distaline uygun olan yaklaşımları içermektedir. Yeni eksternal tespit yaklaşımları özellikle köprüleme tespit üzerinde yoğunlaşmıştır. Omurga ve kalkaneus için yeni yaklaşımlarda bu son baskıda revizyondan geçirilmiştir
 
Minimal girişimler ise iki ucu keskin bıçak olarak görülebilir. Cerrahi uygulamalarda travmatik yaralanma bölgesinde biyolojiyi korumak ve beraberindeki yumuşak dokuların hasarlanmaması hedeflenmiştir. Bu teknik doğal olarak görüntülenmeyi azaltmaktadır, ve birçok uygulamalar ancak uygun ve güvenilir görütüleme ile yapılabilmektedir. Tüm dünyada c-kollu röntgen teknolojileri gelişmiştir ve yaygındır. Bilgisayar yardımlı cerrahi giderek önemi artmakta, özelliklede eklem replasmanlarında kullanılmaktadır.
 
Minimal girişim cerrahisinde önemli bir tehlike hayati yapıları zarar verebilmesi ve fark edilmemesidir. Dolayısıyla anatominin çok iyi bilinmesi minimal cerrahi uygulamalarında daha da önem kazanmaktadır. Okuyuculara hem yeni yaklaşımlardaki anatomik özellikleri hem de klasik yaklaşımlardaki anatomik özellikleri çok iyi bilmelerinin önemi, hasta güvenilirliği yönünden buradan vurgulanmalıdır.
 
Kitabın dördüncü baskısının ortopedi ve travmatolojide hastaların tedavisine önemli katkılarda bulunacağı kanısındayız. Klasik cerrahi uygulamalar, minimal girişimli cerrahi uygulamalar, troskopi ve eksternal tespit gereken tüm hastalara uygulanması gereken teknikler olarak düşünülmektedir…

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2021 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı