%25
Çeşmeönü – Cihangir - Alkan, Nazan

Çeşmeönü – Cihangir

Nazan Alkan

Yayınevi: Nota Bene

Yayın tarihi: 01/2022

ISBN: 9786052603536

Türkçe | 112 Sayfa | 13,5 x 19,5 cm

Tür: Anı, Mektup

  • 22,50 TL

‘Çeşmeönü - Cihangir, Nazan Alkan’ın 1950’li yıllara uzanan anılarını ve gözlemlerini hikayeleştirerek anlattığı yazılarından oluşuyor.

Kitabın içinden iki kent geçiyor. Bu kentler, Ordu ve İstanbul. Bu iki kent içindeyse iki ana mekân öne çıkıyor. Bunlar da Ordu’daki bir sahil yerleşimi olan Çeşmeönü ve İstanbul’un kalbindeki Cihangir semti.

Alkan için hayatında iki memleket var denebilir. Kitap da bir anlamıyla iki memleketin hikayeleri olarak tarif edilebilir.

Alkan, ilk gençlik yıllarından itibaren hep yazmış ve yazdıklarını da hep bir kenarda saklamış. Kitap da bu yazıları bir araya getirmiş. Zamanın ruhunu korumak için yazılar defterlerden alınıp bilgisayar ortamına aktarılırken onlara fazla müdahale yapılmamış.

Kitabın bir bölümü kişisel hikayelerden oluşuyor. Bu hikayelerde Alkan’ı etkilemiş bazı karakterler var. Genç, yaşlı; hayatta olan, olmayan; İstanbul’dan ve Ordu’dan insanlar.

Hikayelerin diğer bölümünde ise toplum, kent hayatı ve doğa bulunuyor. Örneğin 1960’lardaki bir gecekondu yıkımını anlatan ‘Buldozerler ve Gecekondu Halkı’, Karadenizli yoksul köylülerin denizden yakacak toplamalarını anlatan ‘Kargalak’, Cihangir semtinin betonlaştırılmasını anlatan ‘Benim Cihangirim’ böyle yazılar.

Çocuklar da Alkan’ın hikayelerinde önemli bir yere sahip. Hemşirelik eğitimi alan Alkan, yıllarca hem profesyonel yaşamında çocukların eğitimi ile ilgili çalışmış, hem de gönüllü olarak çocuklarla ilgili birçok gönüllü projede yer almış. Kitap da zaten dünya çocuklarına ithaf edilmiş.

Yazılara, Alkan’ın ilk gençlik yıllarından beri çektiği fotoğraflar eşlik ediyor. Karşınıza örneğin 1950’lerden fındık işçilerinin, 1960’lardan gecekondu çocuklarının, 1970’lerden Ordu sahillerinin, 1980’lerden Cihangir’in fotoğrafları çıkabiliyor.

Fotoğraflar hem hikayelerin gücünü zenginleştiriyor hem de okurdaki zaman algısını pekiştiriyor. Bir yanıyla bir hafıza kaydı da tutmuş oluyor.

Alkan’ın sade ve ılık ılık akan bir üslubu var. Kitap bu yönüyle deyim yerindeyse bir çırpıda okunabiliyor. 

‘Çeşmeönü - Cihangir’, okuru iki farklı kent arasında ve yarım asırdan daha uzun bir süre zarfında uzanan, içinden insanlar, kentler ve doğa geçen bir seyahate davet ediyor.

Motor Kurye ile Teslim
Bu Ürünün Bulunduğu Şubelerimiz:
  • pandora.com.tr
  • Beyoğlu
  • Nişantaşı

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı