Cinsellik Şiddet Emek : Toplumsal Cinsiyetin Anahtar Kavramları - Pektaş, Ebru

Cinsellik Şiddet Emek : Toplumsal Cinsiyetin Anahtar Kavramları

Ebru Pektaş

Yayınevi: İleri

Yayın tarihi: 12/2017

ISBN: 9786058277953

Türkçe | 252 Sayfa | 13,50 x 21,00 cm

Tür: Genel Sosyoloji

“Elinizdeki kitapta “toplumsal cinsiyet” alanına dair anahtar nitelik tas¸ıdıgˆı du¨s¸u¨nu¨len, gu¨ncel pek c¸ok vakada da tartıs¸mak durumunda kaldıgˆımız kavramlara yer verdim. Dolayısıyla kimi kavramlar o¨nemlerinden bagˆımsız olarak bu kitap planı ic¸inde yer almadı.

Kitapta, bahsettigˆim anahtar kavramlara ilis¸kin tanımlayıcı bir c¸erc¸eve sunmaya c¸alıs¸tım. Bu tanımlama c¸abası ic¸inde kullanılan c¸es¸itli o¨rnekler ve tarihsel referanslar ic¸in c¸ogˆunlukla Avrupa’yı temel aldım. C¸u¨nku¨ Tu¨rkiye bagˆlamını odaklamak hem iddiamızı c¸ok as¸an o¨zel bir tarih c¸alıs¸masını gerektirmektedir hem de tanımlayıcı bir c¸erc¸eve ic¸in kimi o¨zgu¨llu¨klerin dıs¸landıgˆı daha “evrensel” modellere bakmak ihtiyac¸ olmus¸tur. Yine de o¨rnegˆin “din” bas¸lıgˆında oldugˆu gibi Tu¨rkiye bagˆlamının kendini daha c¸ok hissettirdigˆi kavramlar vardır.

Anahtar kavramların bir anlamı da yukarıda bahsettigˆimiz birikimle, bir do¨nem “muhafızlıgˆı yapılmak zorunda kalınan” Marksizmin sınanacagˆı alanı is¸aret etmesidir. Sınanacak olan, biraz daha ac¸ık ifade etmek gerekirse, “Marx bu konuda s¸o¨yle dedi, Lenin s¸u uyarıda bulundu, Zetkin s¸una c¸ubuk bu¨ktu¨” gibi mot a mot “Marksizmin bilgisi” degˆil, o¨zel olarak Marksizmin kavramları, yo¨ntemsel kategorileridir. Yo¨ntemsel kategoriler ve kavramlar olarak; tarihselcilik, su¨reklilik-kopus¸, Marksist bu¨tu¨nlu¨k anlayıs¸ı, bu¨tu¨n-parc¸a ilis¸kisi, yapı-u¨styapı, belirleme, dolayım, kos¸ullama, soyutlama, o¨z-bic¸im, evrensel-o¨zgu¨l, es¸itsiz ve biles¸ik gelis¸me, ilis¸ki ve su¨rec¸ fikri gibi pek c¸ok unsur sıralanabilir.

Bu kitabın iddiası bu tu¨rden bir yo¨ntem okumasının cinsellikten erkekligˆe, annelikten gu¨zellik kavramına pek c¸ok bas¸lıkta degˆerlendirilebilecegˆidir.

Bo¨ylesi bir sınama c¸abasının anlamı Marksizmin kendi dıs¸ındaki kaynaklara hic¸ bas¸vurmaması degˆildir. Aksine Marksizm, feminizmin c¸es¸itli yorumlarıyla alıs¸veris¸ini diri tutmalı, kendi mu¨ktesebatına uygun filtreler edinme konusunda pratikler kazanmalıdır. Literatu¨re merak uyanmasını tehlikeli/saptırıcı bulan yaklas¸ımların gec¸erliligˆi yoktur. Bu sebeple her bas¸lıgˆa du¨s¸u¨ncemi yansıtmasından bagˆımsız olarak kıs¸kırtıcı olacagˆını varsaydıgˆım epigram cu¨mleleri ekledim ve yine hemen her bas¸lıkta c¸es¸itli feminizmlerin paradigmatik yaklas¸ımlarına degˆindim. Bunun literatu¨re ilis¸kin belli bir merakın uyanmasını sagˆlamak ve kestirmeci-kalıp yargılarla hareket eden yaklas¸ımları eles¸tirmek adına da o¨nemli oldugˆunu du¨s¸u¨nu¨yorum. Bu literatu¨re merak duyulmaması bu¨yu¨k bir kayıptır, c¸u¨nku¨ aslında burada, kadınlara yalnızca “neyi propaganda etmeleri” ve digˆer kadınları “nasıl kurtaracakları” degˆil, is¸e yaramaz sevgililerini terk etmeleri gerektigˆi ya da bangır bangır orgazm olmala- rının bir zorunluluk olmadıgˆı da anlatılır.


Kavramlar ve tanımlamalar o¨nemlidir. C¸u¨nku¨ nasıl tanımladıgˆımız, nasıl mu¨cadele edecegˆimizle dogˆrudan ilis¸kilidir. Kitabın bu bagˆlamda mu¨tevazi bir katkı olarak degˆerlendirilmesi dilegˆiyle…”

– Ebru Pektaş

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı