Coğrafyanın İntikamı : Yaklaşan Çatışmalar ve Kaderle Savaş Hakkında Harita Bize Neler Söyler? - Kaplan, Robert D.

Coğrafyanın İntikamı : Yaklaşan Çatışmalar ve Kaderle Savaş Hakkında Harita Bize Neler Söyler?

Robert D. Kaplan

Yayınevi: Küre

Yayın tarihi: 09/2022

ISBN: 9786057646859

Çevirmen : Zahide Tuba Kor

Karton Kapak | Türkçe | 415 Sayfa | 14 x 23 cm

Tür: Dünya Siyasi Tarihi

 Robert D. Kaplan, bu etkileyici eserinde, yakın ve uzak geçmişin büyük coğrafyacılarının ve jeopolitik  düşünürlerinin kavrayışları, keşifleri ve teorileri ışığında hem tarihin kritik dönemeçlerine hem de küresel gidişata odaklanıyor. Dünyanın sıcak noktalarının tarihini –iklim, topografya ve çatışma bölgelerine yakınlık gibi parametreler eşliğinde– irdeliyor ve ulaştığı sonuçlarla Avrupa, Rusya, Çin, Hint Alt-Kıtası, Türkiye, İran ve Arap Ortadoğu’sundaki mevcut krizleri yorumluyor; kıtaları ve ülkeleri nelerin beklediğine dair yol gösterici bir perspektif sunuyor. Zamanı aşan hakikatlerin ve tabiatla bağlantılı olguların bu yüzyılın eli kulağındaki felaketlerini önlemeye nasıl yardımcı olabileceğini ortaya koyan bu eser, küreselleşmenin coğrafyaya galip geleceğini öne süren düşünürlere dahice bir reddiye niteliği taşıyor. 

“Robert D. Kaplan’ın bu fevkalade derinlikli ve büyüleyici kitabı kadim bir hakikate ışık tutuyor: Coğrafya, Firavun Mısır’ından Arap Baharı’na milletlerin kaderini belirleyen en etkili faktördür.”
Henry Kissinger

“Kaplan’ın inkâr edilemez gerçeklerle yüzleşme konusundaki istekliliği, Coğrafyanın İntikamı’nı stratejik düşünce görüntüsü altında gönülleri okşayan manifestolara karşı değerli bir panzehir kılıyor.”
The Daily Beast

“Kaplan, geçmişte ve bugün insani çatışmaları besleyen şeyin, –rakip dinlerin ve ideolojilerin yayılması kadar– yeryüzünün jeofiziksel yapısı olduğunu yüksek sesle hatırlatıyor.”
Malise Ruthven, The New York Review of Books

“Coğrafyanın İntikamı küresel siyaset ve jeopolitik strateji ile ilgilenen herkesin okuması gereken bir eser.”
The Post and Courier

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2024 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015