%0
Collocations for Proficiency - Gülle, Talip

Collocations for Proficiency

Talip Gülle

Yayınevi: Pelikan

Yayın tarihi: 06/2021

ISBN: 9786257602099

Türkçe | 296 Sayfa | 16 x 24 cm

Tür: Dil / Yabancı Dil Gramer

  • 65,00 TL

 Hoş geldin ya da Hoş geldiniz,

 Önce kitapla tanıştırayım. Onu şimdilik en iyi ben tanıyorum ama eminim ileride birçok öğrenci benim kadar iyi tanıyacak. Bu, ancak onunla vakit geçirerek olur. Kitap olsaydım, rafta unutulmak istemezdim. Collocations for Proficiency de istemiyor. Arkadaşlarınızla birlikte vakit geçirir, birlikte aktiviteler yaparsanız, bunlar aranızdaki bağı muhtemelen güçlendirecektir. Collocations for Proficiency de seninle böyle bir arkadaşlık, hatta belki daha doğrusu, yoldaşlık geliştirmek ister. Her ne amaçla İngilizce öğreniyorsan, o yolda seninle yürümek, sana elinden geldiğince yardım etmek ister.

 Proficiency ailesinde her kardeş birbirinden farklıdır. Evet, elbette birçok ortak yönleri var: Samimiler, donanımlılar, yardımseverler… Ama hepsi başka bir yol çizmiştir:

 Academic Writing for Proficiency en büyük kardeş. En büyük kardeşlerin sorumluluk bilinci en yüksek, en çok yükü çeken kardeş olduğu söylenir. Academic Writing for Proficiency de öyle galiba. Geniş kapsamıyla 710 sayfalık bir içerik sunuyor ve Essay yazma becerilerini cümleden başlayarak geliştirmeyi amaçlıyor.

 Academic Reading for Proficiency’nin yaşı da ona yakındır. Sık kullanılan akademik kelimeleri öyle sunuyor ki öğrenmemek için direnmek lazım  Ayrıca kısadan uzuna, kolaydan zora ilerleyen akademik metinlerle okuduğunu anlama becerilerini geliştiriyor.

 Vocabulary for Proficiency – The Essay kitabı ise Essay yazarken kelime ve ifadeleri nasıl kullanabileceğinizi öğretirken, size bir kelime öğrenme stratejisi kazandırıyor. Hani yazarken İngilizce ifadeler aklınıza gelmez ya, onları daha iyi hatırlamak için neler yapmanız gerektiğini anlamanızı sağlıyor. Ayrıca en büyük kardeş olan Academic Writing for Proficiency’e de destek oluyor

 Collocations for Proficiency uzun zaman önce başladığım bir kitaptı. Ancak yoğunluk nedeniyle ara vermek zorunda kaldım ve aylarca bilgisayarımda ilgisiz kaldı. Onun orada öylece kalması beni rahatsız ediyordu. Aslında daha uzun bir kitap olacaktı ama ne zaman dönüp bitireceğimi kestiremiyordum. Kitabın, binlerce öğrenciye ulaşmadan, onlara fayda sağlamadan bilgisayarımda daha fazla beklemesi artık anlamlı değildi. Bu kararla elinizdeki Collocations for Proficiency basılmış oldu. Eğer aklımdaki kısımları bir gün dönüp de yazarsam Collocations for Proficiency 2 adıyla görebilirsiniz. Ne diyorduk: Kısmet

Google’da bir arama yaptığımda Türkçe bir Collocation kaynağına rastlamadım. Belki benzer bir çalışma vardır ama benim bildiğim yok. Dolayısıyla bu kitabın çıkması ve benzer çalışmaları teşvik etmesi, öğrencilerin Türkçe kaynaklarla Collocation’ları öğrenmesinin yolunu açacak ve birçok insana fayda sağlayacaktır diye umuyorum.

 Peki bu kitapta ne var? Collocations for Proficiency akademik metinlerde çok sık kullanılan Collocation’ları (Eşdizimsel ifadeler; bir arada sık kullanılan ifadeler) örnek cümleler ve Türkçeleriyle birlikte sunuyor. Böylelikle aynı kelimeyi ve benzer ifadeleri birçok cümlede görmüş oluyorsunuz. Bir kelimeyle ilgili Collocation’ları örnek cümlelerle çalıştıktan sonra, aktivite kısmına geçiyorsunuz. Çalıştığınız cümleleri aktivite kısmında yeniden görüp, bu sefer siz İngilizce’den Türkçe’ye ve Türkçe’den İngilizce’ye çevirmeye çalışıyorsunuz. Aktivite kısımlarının amacı sizi o ifadeleri hatırlamaya teşvik etmek ve geri dönüp cümlelere tekrar bakmanızı sağlamak. Aynı cümleleri çalıştıkça bunun öğrenmenizi kolaylaştırdığını fark edeceğinizi umuyorum. Aktivite bölümlerini yaparken lütfen cümlelere geri dönüp onlardan yardım almaktan kaçınmayın. Kitapta bir cevap anahtarı bölümü olmayacak; çünkü aktivite bölümlerinde, zaten çalıştığınız cümlelerin aynısını göreceksiniz. Collocation’ları öğrenmek (elbette okuma ve dinleme becerilerinize, ama aynı zamanda) yazma ve konuşma becerilerinize de katkı yapacaktır.

 Collocations for Proficiency, 38 kelimeyle ilgili toplam 418 collocation sunuyor. İçindekiler kısmında 38 kelime gören bazı öğrenciler, ‘Nasıl yani, bu kitapla sadece 38 kelime mi öğreneceğiz?’ diye düşünecek. Hatta internet sitelerinde veya sosyal medyada da bunu söyleyenler olacağını biliyorum. Asdfghjkl :D Ancak kitapların içeriğine detaylıca bakan ve tanıtımı da okuyan sizler, kitabın amacının sadece İçindekiler bölümünde gördüğünüz 38 kelime olmadığını anlayacaksınız.

 Diğer kitaplarımızda olduğu gibi Collocations for Proficiency de size belli bir bakış açısı ve çalışma yöntemi kazandırmayı amaçlıyor. Kelimeleri tek tek ve sadece Türkçesiyle öğrenmek yerine, collocation’larını (birlikte sık kullanıldığı ifadeleri) öğrenirseniz yazarken ve konuşurken o ifadeleri daha rahat kullanabilirsiniz.

 Kitapla müthiş bir arkadaşlık kurmanızı umuyor, başarılar diliyorum.

 All brand names and product names mentioned in this book are trademarks or service marks of their respective companies. This book is not associated with any product or vendor mentioned in this book. The contents and opinions expressed in this book do not necessarily reflect the views of the author.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2021 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı